Отидете към основна версия

2 165 1

Отиде си легендарен лидер във футбола

  • иса хаяту-
  • футбол-
  • фифа-
  • камерун

Камерунецът беше дългогодишен президент на Африканската футболна конфедерация в продължение на 29 години от 1988-а до изненадващото му отстраняване през 2017-а година

Легендарният лидер на африканския футбол (КАФ) Иса Хаяту е починал днес след дълго боледуване, ден преди 78-ия си рожден ден, съобщи камерунската държавна телевизия.

Камерунецът беше дългогодишен президент на Африканската футболна конфедерация в продължение на 29 години от 1988-а до изненадващото му отстраняване през 2017-а година.

Той също така беше изпълняващ длъжността президент на ФИФА в периода 2015-2016-а година, след като Сеп Блатер беше отстранен от ръководството на световния футбол.

Хаяту, чийто брат Саду беше министър-председател на Камерун, прекара целия си живот като спортен администратор. Хаяту е син на султан на местно племе във френскоезичен Камерун, а като млад е бил състезател и по баскетбол, и по лека атлетика. Той беше член на Международния олимпийски комитет от 2001-2016 г., след което става почетен член на олимпийската организация. През 2011 г. Хаяту беше дисциплинарно наказан от МОК заради ролята му в предполагаем скандал с подкупи във ФИФА.

Проблемите му започнаха след излъчване на BBC Panorama, в което се казваше, че е получил около 20 000 долара от вече несъществуващата компания за спортен маркетинг ISL през 1995-а. Хаяту отрече да има корупция и каза, че парите са подарък за неговата конфедерация.

Без никакво съмнение обаче, неговият период начело на африканския футбол отбеляза сериозен напредък в региона. Той увеличи броя на участващите отбори от континента на Световни първенства, макар често да беше обвиняван, че работи диктаторски и бавно въвежда иновативни промени.

Хаяту предизвика Блатер за президентския пост на ФИФА през 2002 г., но загуби тежко, тъй като много африкански страни го изоставиха при гласуването срещу швейцареца.

Иса Хаяту е най-дълго управлявалият спортна федерация в страните от Азия и Африка. Напускането му доведе до сравнително дълъг период на безвластие с двама временни президенти – Ахмад Ахмад и Констант Омари, преди през 2021-а година контролът да бъде поет от Патрик Мотцепе от Южна Африка.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини