Отидете към основна версия

4 740 6

Тайни сили пречат на Русия

  • русия-
  • космос-
  • вселена-
  • совалка-
  • марс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тайни сили компрометират руските космически проекти! Това е най-новата теория на шефа на Роскосмос, който е убеден, че виновниците за руските провали в Космоса трябва да бъдат търсени някъде извън Русия, пише „Дойче Веле“.

Паднали сателити, аварии с ракети, провал на мисията до Марс: 2011-та беше годината на руските космически провали. Накърненият имидж и щетите за стотици милиони никак не се нравят на руските управници. Пет от общо 32 старта през 2011 приключват фатално за руснаците.

През август и декември бяха изстреляни космическият кораб “Прогрес М12-М” и спътникът "Меридиан". Малко след старта обаче те се разбиха - първият в района на Алтай, а вторият - в Сибир. На 60 милиона долара се оценяват щетите от падането на "Меридиан".

На 9 ноември пък от Байконур бе изстреляна междупланетната станция "Фобос-Грунт". Тя обаче така и не успя да задейства двигателите си и да потегли по траекторията към Марс.

Странната теория на шефа

На руския президент Дмитрий Медведев това явно му е дошло в повечко - след неуспешната мисия до Марс той поиска наказания за хората, отговорни за фаловете в руската космическа програма. Медведев все пак обеща, че наказанията нямало да бъдат толкова строги, колкото по времето на Сталин...

Шегата настрана. Шефът на Роскосмос Владимир Поповкин наистина е притиснат до стената. Всички очакват от него обяснения за провалите. И той им ги поднесе. Само дето теорията му звучи доста чудновато. Поповкин е убеден, че виновниците трябва да се търсят някъде извън Русия: "Не искам да обвинявам никого, но трябва да знаем, че в днешно време има много мощни средства за въздействие върху космическите апарати. Не бива да изключваме вероятността нашите проекти да са станали жертва на именно такива средства", казва Поповкин и допълва, че нямал обяснение за факта, че руските апарати се повреждали особено често тъкмо в момента, когато централата в Русия губи връзката с тях.

Тази теория явно не е задоволила руските управници. Вицепремиерът Рогозин настоява до 25 януари да получи писмено обяснение от шефа на космическата агенция. Той очаква да му бъдат назовани всички причини за авариите. А до 50 дни Поповкин трябва да му представи план за развитието на руската космонавтика до 2030 година. Вицепремиерът не пропусна да отбележи, че "на виновниците няма да им се размине".

15 януари - денят хикс

Според информация на руското онлайн-издание "Новости в космонавтиката", през 2011 година Русия е абсолютен световен първенец с общо 32 старта на космически ракети. На второ място е Китай с 19 старта, а на трето - САЩ с 18. Докато обаче китайците и американците имат само по един провал, руските фалове са цели пет.

Впрочем, през следващите дни трябва да сме изключително бдителни. Съвсем скоро на Земята ще паднат между 20 и 30 отломки от станцията „Фобос“, тежаща общо над 13 тона. Най-вероятната дата за тяхното "приземяване" е 15 януари. Точният час и мястото обаче ще могат да бъдат определени едва ден преди падането им. Така че: бъдете нащрек!
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини