Отидете към основна версия

13 702 13

Защо колата става по-шумна с течение на времето и как се решава този проблем

  • автомобилът на старо-
  • уплътнения-
  • шум

Внимателните собственици на автомобили доста често забелязват, че с времето автомобилите им се променят към и то към по-лошо. Едно от често срещаните оплаквания през годините е влошаването на звукоизолацията. Защо това се случва и как да възстановим колата до предишното ѝ "мълчание"?

В по-евтините автомобили шумоизолацията е посредствена още от конвейера, поради което след години собственикът не чувства осезателна промяна в децибелите. При  по-скъпите коли обаче увеличението на шума се усеща доста. Шумовете могат да бъдат външни (аеродинамични): от протичащи въздушни течения и вятър, от малки камъчета, летящи изпод колелата и блъскащи се по долната част на калниците, от шума на преминаващи автомобили, който навлиза в купето чрез уплътненията и от много други неща.

Те обаче могат да бъдат и вътрешни, например: от скърцане на пластмаса върху неравности, от вибрации и шум на кухи елементи на каросерията и интериора. Освен това появата на неприятни акустични ефекти се влияе и от фактори, като качеството на пътното платно и околната температура, от  качеството на частите на автомобила, неговата възраст и от гумите.

За да сведат до минимум неприятните звуци, навлизащи в салона, производителите на автомобили инсталират в автомобила т.нар. шумоизолатори. Това са различни тампони и уплътнения, чиято цел е да се намали вибрацията и съответно разпространението на звуците в купето. Най-известните от тях са тампоните на двигателя и на купето, както и амортисьорите и гумените втулки по окачването. Има и специална шумоизолираща вата по пода на пасажерския отсек, но тя запазва свойствата си с течение на времето.

Износените уплътненията на прозорци, врати и пролуки на каросерията обаче играят още най-голяма роля за нарушения акустичен комфорт.

Ако последните са направени от нискокачествен материал, имат дефекти, разкъсвания или не прилягат плътно, тогава външните шумове неизбежно ще бъдат осезаеми в кабината, принуждавайки водачът и пътниците да говорят доста по-високо и да слушат музика значително по-силно. Затова именно тези уплътнения се нуждаят от грижи. Например, за да удължите живота на гумените ленти, не трябва да оставяте колата на палещо слънце продължително време, а периодично уплътненията трябва да се мажат с препарати, съдържащи глицерин. Така те ще , издържат доста по-дълго време на ултравиолетовата светлина и няма да изсъхват, и да се напукват, както и да се смаляват.

Същото се случва и през зимата, защото не само силното слънце има отрицателен ефект върху каучука, но и реагентите и силните студове. Паркирайте колата си на сянка и често третирайте гумените ленти със специални препарати, които ги защитават и им придават еластичност. Има и нещо друго. Например сянката от дърветата може да бъде както полезна, така и вредна за пломбите на колата ви. Смолисти капки, нектар, листа, птичи изпражнения - всичко това влошава състоянието на гумените уплътнения. Следователно, не паркирайте колата директно под дървета.

И по време на сезона на цъфтеж, инспектирайте и мийте уплътненията на вратите с особена грижа. Изглежда странно, но експерти са установили още, че паркирането по наклон също вреди на въпросните гумени уплътнения. В този случай налягането върху различните уплътнения и в частност в компонентите на окачването може да е неравномерно, което от своя страна води до по-бързото им износване. И след това, до повишени вибрации и нови звуци, включително в кабината.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 22 гласа.

Свързани новини