Белият дом събира днес над 30 държави, Европейския съюз и много компании от частния сектор на двудневна среща на върха, на която ще се обсъждат най-добрите начини за борба с атаките със зловреден софтуер, съобщи Асошиейтед прес.
Втората международна среща на високо равнище за борба със зловредния софтуер ще се съсредоточи върху приоритети като осигуряване на по-голяма устойчивост на системите, за да могат те по-добре да издържат на атаки и да се прекъсне работата на създаващите проблеми лица, които планират такива атаки.
Срещата, която ще е присъствена, се организира след миналогодишното виртуално откриване на неофициалната Инициатива за борба със зловредния софтуер (CRI). Белият дом се надява, че срещата ще позволи на участващите страните да "въведат набор от кибернорми, които са признати в целия свят, за да се противодейства на криминалните заплахи от зловреден софтуер и да бъдат възпрени злонамерените лица", съобщи Ройтерс.
Сред служителите на администрацията, които планират да участват в събитието, са директорът на ФБР Кристофър Рей, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан, заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо и заместник-държавният секретар Уенди Шърман.
Във форума участват Австралия, Австрия, Белгия, Бразилия, България, Германия, Доминиканската република, Естония, Канада, Индия, Ирландия, Израел, Италия, Кения, Литва, Мексико, Нидерландия, Нова Зеландия, Нигерия, Норвегия, Полша, Република Корея, Румъния, Сингапур, Съединените арабски емирства, САЩ, Украйна, Франция, Хърватия, Чехия, Швейцария, Швеция и Република Южна Африка.
Сред компаниите, които ще вземат участие, са Crowdstrike, Mandiant, Cyber Threat Alliance, Microsoft, Cybersecurity Coalition, Palo Alto, Flexxon, SAP, Institute for Security + Technology, Siemens, Internet 2.0, Tata - TCS и Telefonica.
През последните години рязко се увеличиха атаките със зловреден софтуер с над 4000 атаки извън САЩ само през последните 18 месеца, заяви високопоставен американски представител. Той добави, че също така е постигнат напредък в арестуването на извършителите.
Зловредният софтуер криптира данните на жертвите, като хакерите предлагат на жертвата ключ в замяна на плащане на откуп, стигащ до милиони долари в криптовалута.