Отидете към основна версия

5 609 25

Любомира Ганчева, АБВ, пред ФАКТИ: България няма енергийна независимост

  • закона за енергетиката-
  • любомира ганчева-
  • абв

Зам.-председателката на АБВ коментира притеснителни неща относно внесени поправки в НС, касаещи Закона за енергетиката

Снимка: ФАКТИ

''На 3 март и в продължение на едни две седмици, чухме от управляващи, от премиера, от представителите на Министерството на енергетиката за ''огромното постижение'' да се намали цената на природния газ. Всъщност, тази позиция, че трябва да бъде намалена цената на природния газ, за първи път, още преди две години, ние от АБВ я защитихме, и то не за друго, а защото почива на фактите. Има решение на Европейската комисия от 2018 г., забележете, от май месец, което казва, че има основание ''Газпром експорт'' да намали цените на доставка на природен газ за Европа'', това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ зам.-председателят на политическа партия АБВ Любомира Ганчева.

''Осем държави общо влизат в списъка на държавите, на които може да бъде намалена цената. България последна си намали цената на природния газ за 2019 г. Аз го отдавам не само на неумела дипломация, а и на неспособност да водиш стратегически енергетиката. Защото 2018 г., в края на годината, беше променена и стратегията за енергетиката, беше променен и Законът за енергетиката, тогава, и никъде не отчитаха това действие на решението на Европейската комисия от май месец. Сега, на 3 март, с който започнахме нашия разговор, прокламираха как всъщност имаме огромно постижение с 40% намаление на цената на природния газ. Само че, за съжаление, законът, който се вкарва буквално три седмици след ''грандиозно събитие'', по никакъв начин не отразява тази промяна, a не беше така прокламиран'', продължи Ганчева по темата.

''Статистиката, в края на миналата година, за последното тримесечие на 2019 година - България е с най-високата цена (бел. ред. на природен газ), както казах от осемте държави, които имаха право да си намалят цената на природния газ, България я намали последна. И този луфт между май месец 2018 г., когато е приета стратегията, и септември месец 2019 г. докогато се връща постигнатото решение от ''Булгаргаз'', този луфт, нека да е ясно на нашите зрители, че и битът и бизнесът си платиха високите сметки и никой не коментира по какъв начин въобще могат да бъдат възстановени'', сподели зам.-председателката на АБВ.

В законопроекта за допълнение и изменение на енергетиката, който е внесен в края на миналата седмица (петък), никъде не се говори за обезщетение за надвзетото. По този повод Любомира Ганчева заяви следното: ''Именно това беше най-голямото ни опасение и заради това от АБВ още в събота обявихме, че ще внесем становище. Внесохме становище вчера сутринта. В петък следобед изненадващо се предлага едно изменение на Закона за енергетиката, в което обаче няма медийното отразяване, не се казва притеснителното. Това, което нас ни изумява е как не се обяснява по какъв начин надплатените суми ще бъдат върнати - и на бита, и на фирмите. Защо я няма методологията за това? В крайна сметка това е важното да се направи в този закон. И хората, които са си платили тези високи сметки, да могат да видят още в първата фактура на месеца, в който се приеме законът, по какъв начин ще си получат надплатените суми.''

Ами, ако предложението за връщане на надвзетото бъде изоставено, обърна се Лили Маринкова към своята гостенка: ''Би било скандално, ако бъде изоставено. Още повече сега, когато се говори за криза и по какъв начин бизнесът ще се справи с икономическата криза. В България преобладаващият процент хора, ако не ме лъже паметта по статистика над 85% от фирмите в България са от малкия бизнес. За тях е изключително важно, ако могат да бъдат възмездени за едни пари, които са платили, и които се оказа в момента, че са по по-висока цена. Цената вече е намалена. Ние за това апелирахме от АБВ да се намали цената преди началото на зимния период, за да няма такива изчисления и този шум в системата. Много притеснително е. А това, което мен лично най-много ме смущава, е как се внася един закон в петък следобед и в него няма никаква прозрачност, никакъв диалог. Къде е ролята на синдикатите, къде е ролята на работодателските организации?

Любомира Ганчева изрази съжалението си за това, че в България нито имаме достъпна цена за бита и фирмите, нито имаме енергийна независимост.

''Не става въпрос тук за политиканстване, става въпрос за национални интереси. И ако наистина всички ние се опасяваме от икономическите последици от тази епидемия, колкото по-ниски цени имаме на бита, и колкото повече фирмите имат някаква глътка въздух, по-добре. Това е също толкова важно, както превенцията на една епидемия'', завърши представителката на АБВ.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 6 гласа.

Свързани новини