Отидете към основна версия

10 483 25

Георги Ганев, "ДБ", пред ФАКТИ: "Сарайският модел" замени КТБ с ББР

  • георги ганев-
  • демократична българия-
  • сарайски модел-
  • кирил петков-
  • ббр-
  • ктб-
  • дпс

"Това, което се установи това лято обаче е, че дори един желаещ да защитава публичния интерес министър, е достатъчен много сериозно да им разбие модела", коментира народният представител

Снимка: ФАКТИ

"В предложението на "Има такъв народ" в процедурните правила за избор на нов управител на Българска народна банка бяха заложени само 3 дни за издигане на кандидатури от страна на парламентарните групи на различните партии. А изискванията за документация, за да може да се предаде една такава кандидатура, са доста сериозни. Изискват се доказателства за образование, за квалификация, за опит и т.н. Доста сериозни са изискванията към управителя на БНБ, което, разбира се, е напълно разбираемо". Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ икономистът Георги Ганев, който е народен представител от "Демократична България" в 46-тото Народно събрание.

"Само за три дни партиите хем дa успеят да набележат хора, които го считат за подходящи, хем да окомплектоват цялата документация, наистина е изключително кратък период това", добави по темата за избора на нов гуверньор на БНБ Ганев.

Припомняме, че мандатът на сегашния гуверньор на БНБ - Димитър Радев, изтече и наистина е необходимо да се мисли по въпроса за неговия наследник. За сложни парламентарни ситуации като текущата обаче, законът е предвидил, че хора на подобни длъжности могат да продължат да са на поста си, докато не им бъде гласуван заместник от Парламента.

От друга страна направи впечатление, че "Има такъв народ" много бързат с избора на нов гуверньор. Това породи съмнения за задкулисни апетити, искащи овладяване на българската банкова система.

"Един Парламент, който дори едно правителство не може да състави и да се разбере по основни приоритети на държавната политика, със сигурност не би трябвало да пипа в банковата система, която е много специфична област", добави икономистът Георги Ганев.

Той бе категоричен, че никой от "Има такъв народ" не е потърсил никого от "Демократична България", за да бъде обсъдена евентуална кандидатура на Любомир Каримански за гуверньор на БНБ и добави: "Стилът на предлагане на персонален състав за най-различни постове в България на "Има такъв народ" ми е неясен. Той е малко: ние предлагаме еди-кой си човек, и ако не го одобрите значи сте лоши".

Народният представител смята, че мандатът на Димитър Радев като гуверньор на БНБ може да се смята за сравнително успешен.

След обсъждането на темата за бъдещия нов гуверньор на БНБ, Ганев даде своя коментар за актуалната политическа ситуация:

"Според мен нещата трябва да започнат да стават много по-разговорни. Парламентът, като място за говорене, да влезе точно в тази функция. Място, където много различни понякога политически сили, дори с различни ценности, разбира се, представляващи различни интереси в обществото, да могат да срещнат и да изговорят тези интереси, всяка да разбере другата по-добре, за да може да се намери това сечение, което да формира управление на държавата".

Той коментира и евентуалните реакции на политическите партии при евентуалната поява на нов политически проект:

"Доколкото познавам пейзажа, и тук вече говоря лаически, защото съм икономист, в политиката съм от няколко месеца, нямам достатъчно опит, за да коментирам по-сериозно, но някои ще реагират с ревност, други ще трябва просто да приемат новата ситуация".

Лили Маринкова отчете, че по всяка вероятност тази евентуална нова партия ще бъде определяна като "президентска", тоест на Радев, и попита госта си за това каква смята, че ще бъде нейната идеология: "Доколкото знам президентът изповядва сравнително по-лява идеология, колкото и условни да са тези деления. От друга страна между най-популярните в момента министри има хора, които хич не са чак толкова леви. Най-вероятно ще бъде някакъв пореден опит да се заеме една централна позиция в България и ще видим докъде ще успее. От гледна точка на "Демократична България" ключово важното е да се случи реформата в правораздавателната система. Така че, всяко развитие, което в нашите очи би допринесло, би увеличило вероятността това да се случи, предполагам, че бихме го приели със знак плюс", отговори на водещата Георги Ганев.

В контекста на атаките на ДПС към Кирил Петков, представителят на "Демократична България" отбеляза, че Движението за права и свободи продължава да не се отказва и да защитава "изключително самоотвержено" санкционирания по "Магнитски" бизнесмен Делян Пеевски.

"Едно е ясно. Когато се срути проектът КТБ преди 7 години и 2 месеца, трябваше този начин начин на правене на бизнес в България, който ние от "Демократична България" обобщаваме под думите "сарая" и "сарайски модел", да намери своята финансова котва и според мен вниманието се насочи към Българска банка за развитие. Разбира се, в по-малък мащаб, защото това нещо отнеме време. На КТБ това нещо отне повече от десетилетие, за да стигне тези мащаби. Това, което се установи това лято обаче е, че дори един желаещ да защитава публичния интерес министър, е достатъчен много сериозно да им разбие модела, когато банката е държавна. За това и в един момент, не знам дали си спомняте, се заговори за приватизация на тази банка. Това се изговори от Николай Василев (б.р. един от кандидатите за премиер на "Има такъв народ") и тогава много хора се усъмниха, че целта зад приватизацията на тази банка е да може тя пак да се използва, без да може да бъркат в нея "неблагонадеждни министри", не обслужващи сарая, и да си стане частна и да се движи с евентуално удобна избрана кандидатура в БНБ, която да си затваря очите за някои неща, както много добре знаем, че си затваряше очите за КТБ", заяви по темата за икономическите схеми на ДПС Георги Ганев.

Той отбеляза и това, че докладът на Сметната палата потвърждава изнесеното от Кирил Петков за ББР, като същият доклад е критичен и към работата на много други държавни компании.

Съмненията водят към това, че парите от Българската банка за развитие, са отивали до определени бизнес елити, но Сметната палата не е в състояние и няма правомощия да води разследване. "Сметната палата не е в състояние да открива физически лица зад разни собствености. Това не е нейното амплоа. Тук би трябвало да се заемат други органи, но знаем, че в България и тези органи са доста проблемни, със сериозни подозрения, че обслужват същите тези интереси. Тоест този, който трябва да те хване, всъщност ти е ортак и се знае, че няма да те хване", коментира Ганев.

Той подчерта, че оценката на "Демократична България" към целия състав на служебния кабинет не е еднозначна.

Ганев разкритикува Европейската народна партия, че е продължила да подкрепя ГЕРБ, въпреки огромните забележки към нейното управление, отправени от евродепутата Радан Кънев, който е такъв от друга партия членка на ЕНП - ДСБ.

"Нашият проблем основно е, че Европейската народна партия беше наистина запозната. Не могат да твърдят, че не са знаели, защото ние сме ги запознавали с порочността на модела, който постепенно се наложи в България в последните години. Айде, да речем, че в началото на мандатите на ГЕРБ са очаквали по-различно развитие, очаквали са наистина ГЕРБ да са коректен член на семейството на Европейската народна партия, но някъде в последния мандат, като се "ожениха" с ксенофобите от Патриотичния фронт, беше ясно, че се изневерява на тези ценности и въпреки това ЕНП предпочете да брои седалки в Европарламента (б.р. тоест да не критикува ГЕРБ, за да ползва евродепутатите на ГЕРБ при гласувания в Европейския парламент), вместо да вземе ценностна позиция. Това е огромно разочарование".

Целия разговор можете да изгледате във видеото:


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 24 гласа.

Свързани новини