Президентът на Съединените щати Барак Обама разреши въздушни удари срещу джихадистите от “Ислямска държава” (ИС) в Северен Ирак „ако е необходимо“, съобщава АП. Причината за взетото решение е да се предотврати потенциален геноцид и да се защитят малцинствените религиозни групи в страната.
Обама заяви в изявление от Белия дом, че ударите ще бъдат нанесени в случай, че джихадистите напреднат към Ербил - столицата на автономния Иракски Кюрдистан, където има американски дипломати и военни съветници. До момента няма необходимост от изпращане на наземни части, две години и половина след изтеглянето на американските сили от тази страна, допълни Обама.
Атаки ще има и "ако терористите застрашат наши служители или оборудване, в която и да е точка на Ирак", уточни Обама.
"Разреших удари, ако е необходимо, за да се помогне на иракските сили, които се бият, за да защитят цивилните, поставени в капан в планините без храна и вода. Можем да действаме отговорно и предпазливо, за да се предотврати потенциален геноцид", заяви американският държавен глава. Взето е решение и за пускане на хуманитарна помощ с военни самолети за застрашените религиозни малцинства.
"Няма американско военно решение на кризата в Ирак", заяви Обама.
След закрито заседание, което се е състояло тази нощ, Съветът за сигурност на ООН призова международната общност да подкрепи правителството и народа на Ирак и да направи всичко възможно да помогне за облекчаването на страданията на населението.
Кризата в Ирак ескалира, след като ИС пое контрола на най-големия християнски град в страната, Каракуш в четвъртък. Бойците накараха жителите да напуснат града или да се простят с живота си. Това доведе до изселването на над 10 000 цивилни и кюрдски бойци.
Миналата седмица, ИС наложи контрола си и над северозападния град Синджар. Според ООН между 35 000 и 50 000 негови жители от древната религиозната група Йезиди избягаха в планините без храна и вода.
"Съединените американски щати не могат да си затварят очите пред това", каза Обама.