Отидете към основна версия

3 539 24

В Донбас няма сепаратисти, а терористи

  • микола балтажи-
  • донбас-
  • украйна-
  • сепаратисти

В Украйна се извършват военни престъпления. Споразуменията от Минск са единствена основа за постигане на мир. Русия е агресор и не желае да изпълнява договореностите, твърди посланикът на Украйна Микола Балтажи в интервю за Факти. бг.

Г-н посланик Микола Балтажи, каква е ситуацията в Източна Украйна?

Ситуацията е много сложна и за съжаление не се виждат признаци за нейното деескалиране. Незаконните въоръжени формирования активизират своите действия. Неотдавна станахме свидетели на терористични актове в Донецк, Волноваха и Мариупол, където загинаха мирни хора. Те бяха категорично осъдени от международната общност и редица държави. Това са престъпления срещу човечеството и отговорността за тях трябва да бъде понесена не само от преките извършители, но и от тези, които стоят зад тях, подкрепят ги и ги финансират.

Това го прави Руската федерация, която игнорира международното право. Ние имаме редица неопровержими доказателства, че в Източна Украйна има руско оръжие и войници. Москва продължава незаконно да прехвърля въоръжение и сили през общата ни граница. Всички ние трябва да спрем агресивното поведение на Русия срещу Украйна. По тези причини ние говорим, че ситуацията в Източна Украйна продължава да ескалира.  Отново се нарушават от Русия и подкрепяните от нея терористи споразуменията от Минск.

Трябва да се отбележи, че тези споразумения не са меню от ресторант, за да се избира какво да се изпълнява и какво не. Трябва да се изпълняват всички споразумения. Към това призоваваме Руската федерация и очакваме отговор на въпроса, защо нейните боевики фактически блокираха заседанието на Контактната група в Минск.

Какво наложи разширяването на мобилизацията?

Мобилизацията е отговорът на военната агресия срещу Украйна от страна на Русия. През миналата година имаше няколко вълни. Сега също се провежда мобилизация. Тя става на базата на приет от парламента закон и подписан указ от президента Петро Порошенко. Украйна като суверенна държава има право, според устава на ООН, на защита на своята териториална цялост и на правата и свободи на своите граждани. Мобилизацията се извършва по законен ред и прозрачно. Напротив в Русия нещата стават скришно.

Какви стъпки ще предприеме Украйна, за да се признаят Донецка народна република и Луганска народна република за терористични организации, след като отказват да се придържат към споразуменията от Минск?

Неотдавна парламентът на Украйна – Върховната Рада, се обърна към ООН, ЕП, редица международни парламентарни организации и националните парламенти. В разпространения документ Русия се квалифицира като агресор и се отправя апел т. н. Донецка народна република и Луганска народна република да бъдат обявени за терористични организации.

От самото начало тези две структури са терористични организации. За това свидетелстват свалянето на малайзийския пътнически самолет, така и последните терористични актове срещу мирни граждани във Волноваха, Донецк и Мариупол. Светът вече разбра, че в Донбас няма сепаратисти, а истински терористи, които извършват военни престъпления не само срещу Украйна, а цялото човечество.

През последните дни в. „Уолстрийт джърнъл“ и в. „Ню Йорк таймс“, пишат, че най-близкото обкръжение на президента на САЩ Барак Обама е твърдо решено да окаже натиск над държавния глава, за да се подкрепи инициативата за по-тясно оръжейно подпомагане на Киев в размер на $3 млрд. Достатъчно ли е това?

Ние се обърнахме към международната общност и нашите партньори за военна помощ. Това е наше свещено право за защита срещу агресията на подкрепяните от Русия незаконни военни формирования. Украйна като независима държава има свещено право на защита на своят суверенитет и териториална цялост. Още миналата година Европейският съюз (ЕС) свали ембаргото в тази област за Украйна. Не трябва да забравяме, че в Източна Украйна се води война срещу втората по големина в света военна сила.

Самият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг отбеляза, че Русия подкрепя проруските сепаратисти с тежко въоръжение, танкове, гаубици, системи за реактивен огън и т.н. През това се използват и така наречените гуманитарни конвои.

Това е така. Доказано е и от специалната мисията на ОССЕ, че проруските сепаратисти стоят зад терористичните актове. Само че Русия и нейните наемници това не го признават. Както упорито не се признава, че в Донбас има руски войници и танкове.

Военният конфликт как се отразява на икономиката на Украйна?

Военният конфликт няма начин как да не се отрази на нашата икономика. Да не забравяме и негативните последици от незаконния аншлус на Крим, които се изчисляват на милиарди щатски долари. Трябва да прибавим и загубената инфраструктура, наши запаси на нефт и газ, лишихме се от пристанища, научно-образователна база, не на последно място е интелектуалния капитал и работна сила. В Крим бяха едни от най-известните ни морски и балнеолечебни курорти. Загубите в Донецка и Луганска област не са по-малко драматични.

Източна Украйна е сърцето на нашата индустрия. Проруските сепаратисти съзнателно  унищожиха стотици предприятия, от което страдат други украински компании от вътрешността на страната. Украинските електроцентрали, които ползват въглищата от Донбас, са сред най-пострадалите от конфликта. Правителството в Киев е принудено да внася въглища от чужбина. Можем да говорим за шоково развитие на украинската икономика, която е принудена да скъса някои традиционни търговски връзки с Русия. Двустранният стокообмен е спаднал почти два пъти през миналата година.

В момента префокусираме нашите предприятия и търговия от Русия към други пазари като ЕС.

Нека си спомним за разрушеното от проруските сепаратисти летище в Донецк, което беше модернизирано, за да приеме Европейското първенство по футбол през 2012 г. Трябва да споменем и разрушенията по жилищни блокове и не на последно място стотиците декара обработваема земя, които не могат да се използват. Най-тъжното е, че имаме около 900 000 души, които живеят като вътрешни бежанци. Правителството в Киев харчи милиони долари за подкрепа на бежанците, за антитерористичната операция и модернизацията на армията ни.

Вие казахте, че Украйна преориентира своята икономика към ЕС. След срещата Ви с българския министър на икономиката Божидар Лукарски, кои са възможностите за български износ?

С министър Божидар Лукарски обсъдихме конкретни мерки и стъпки. Приятно бях изненадан, че Министър Лукарски разглежда развитието на двустранните връзки с Украйна за приоритет. За целта той ще положи и лични усилия.

Войната в Източна Украйна също оказва негативно влияние върху търговията с България. Забелязва се спад в износа на украински въглища, така и на продукцията на предприятия от Донбас. За първото полугодие на 2014 г. нашият износ се увеличава с 25%, а следващото тримесечие до ноември месец се забелязва спад от 5%. Девалвацията на националната ни валута – гривната също оказва негативно влияние върху българския износ за Украйна. Има известно намаление и на броят на украинските туристи в България. Посолството на Украйна в София активно работи с украинския и българския бизнес за насърчаване на стокообмена. Специално за туризма може да се мисли за сваляне на визовия режим, което ще увеличи броят на украинските туристи. България е добра туристическа дестинация за украинците.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини