Стана ясно на какво ще се обърне внимание на тази сесия. Във фойето са представени отбрани места от световното наследство като класическия Ваймар, белгийските въглищни мини, оризовите тераси във Филипините… Все интересни места, които обаче не могат да бъдат сравнявани с това, което е разрушено или заплашено с разрушаване в Сирия и Ирак. В Месопотамия е люлката на човешката цивилизация, там е създадена писмеността.
Затова сесията на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО не можеше да се ограничи в рамките на нормалните консултации. В „Бонска декларация“ той осъди „варварските атаки, насилието и престъпленията, извършени в най-ново време от Ислямска държава. Бяха дадени за пример пустинния град Хатра, където Ислямска държава взриви антични руини. Повод за осбена тревога е завземането на сирийски град-оазис Палмира - „Венеция на пустинята“, както я нарича Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Факт е, пише ДПА, че ЮНЕСКО е безпомощна срещу културното варварство. Нелегалната търговия с антични предмети е източник за финансиране на Ислямска държава . „Както знаете, казва Бокова за ДПА, ЮНЕСКО няма армия, ние не можем да интервенираме на място. Но ние се опитваме да осигурим конфликтните зони така, че културни съкровища да не напускат нелегално страната“. Нелегалната търговия с антични предмети е основен източник за Ислямска държава. Тази търговия върви от години и не е измислена от Ислямска държава, пише в коментара си ДПА. Разрухата на държавните структури в Сирия и в големи части от Ирак улеснява търговците.