Отидете към основна версия

2 366 8

Американците, които внезапно започнаха да се наричат социалисти

  • сащ-
  • американци-
  • политика-
  • социалисти-
  • икономика-
  • бърни сандърс-
  • капитализъм

Главната причина е пълната нефункционалност на съвременния американски капитализъм

Снимка: БТА/ AP

„Кои са те – американците, които внезапно започнаха да се наричат социалисти? И какво те разбират под социализъм? Тези въпроси си поставя в. „Гардиън” в статията на Харолд Майерсън (американски журналист, работещ за списание „Америкън проспект”. Негови текстове публикуват „Ню Йорк таймс”, „Вашингтон пост”, „Лос Анжелис таймс”, „Нюйоркър”, „Атлантик”, „Ню рипъблик”, „Нейшън” и „Ню Стейтсман”). 

„Много демократи в САЩ са готови да гласуват за Берни Сандърс като наричат себе си „демократични социалисти“, пише авторът. Но по-важен е фактът, че много американски демократи сами се наричат социалисти. Съдейки по социологическите проучвания в Айова такива са 40 процента, в Ню Хемпшир 31 процента, а в Южна Каролина 39 процента.

Работата тук не е в кандидатурата на Сандърс. Още през 2011 г., според проучването на Pew (център за изследвания) 49 процента от американците, по-млади от 30 години, се отнасят към социализма положително, а 47 процента отрицателно. Популярността на социализма бе предвещано от такива явления като положителното отношение на мнозинството американци към движението „Окупирай Уолстрийт“, книгата на Томас Пикети „Капитализмът на 21 век“ стана бестселър, а движението „Да се борим за 15 долара“ успешно се домогна до повишаване на минималната работна заплата.

Според автора американците не противпопоставят социализма на войнстващия либерализъм. В Южна Каролина 39 процента от демократите се определиха като социалисти, 74 процента като прогресивни, а 68 процента като либерали.

Но защо милиони американци започнаха да се наричат социалисти? Според него главната причина е „пълната нефункционалност на съвременния американски капитализъм“. Той констатира, че регулираният с мощното профсъюзно движение „полусоциалистически капитализъм“ от средата на 20 век роди енергична средна класа, към която принадлежат повечето американци. А капитализмът през последните 35 години - дерегулиран, без профсъюзи, с преобладаване на финансовата сфера - „породи рекордно ниво на неравенството, намаляване на средната класа и икономическите възможности на младите хора.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини