САЩ и Русия се са се споразумявали за провеждане на съвместни въздушни удари в Сирия, заяви Държавният департамент на САЩ в петък, цитиран от Ройтерс.
"Няма постигнато съгласие за извършване на съвместни въздушни удари с руснаците в Сирия. Това, което обсъждаме с нашите руски колеги ... са предложения за прилагане на устойчив механизъм за наблюдение и налагане на режим за прекратяване на военните действия в страната", заяви говорителят на Държавния департамент Джон Кърби.
Изявлението дойде малко след като Русия предложи да бъдат организирани съвместни въздушни удари срещу сирийските бунтовници, които нарушават примирието.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу предложи съвместните въздушни атаки да започнат на 25 май и да бъдат насочени срещу отряди на Фронта "Ан Нусра" и други въоръжени групи, които не участват в примирието, както и срещу групи и кервани с оръжие и боеприпаси, които прекосяват незаконно сирийско-турската граница.
Шойгу подчерта, че няма да бъдат нанасяни удари по граждански обекти и населени места.