Китай се подготвя да изпрати в Тихия океан подводници въоръжени с балистични ракети, носещи ядрени глави. Ходът е отговор на засилването на американското военно присъствие в стратегическия за Пекин океан, пише в. „Гардиън“.
Пред изданието високопоставени китайски армейски източници са посочили, че
действията на Пентагона са оставили Пекин без алтернатива.
Експерти по сигурността коментират, че в региона на Тихия океан може да се наблюдава нова надпревара във въоръжаването между Китай и САЩ. Китайски военни източници не са посочили кога ще започне да патрулират подводниците, но са дали да се разбере, че това е неизбежно.
В един от последните доклади на Пентагона до американския конгрес се прогнозира, че
първият патрул от две китайски подводници,
въоръжени с балистични ракети с ядрени бойни глави, може да стане факт още през 2016 г.
Пекин от три десетилетия разработва собствена система за изстрелване на балистични ракети от подводница. Постигането на напредък беше затруднено от технически провали, политически решения и конфликти между инжинерните екипи.
Обявените през март от САЩ планове за разполагането на ПВО система, така и на разполагането на полуострова на американски свръхзвукови ракети в Южна Корея са разглеждани от Пекин като заплаха за националната сигурност.
Досега Пекин водеше предпазлива политика на възпиране, заявявайки че
никога няма да бъде първият, който да използва ядрени оръжия в конфликт.
Освен това армията съхраняваше своите бойни глави отделно от ракетите. Те бяха поставени под строг контрол на висшето ръководство на страната.
Разгръщането на ядрено оръжие на китайски подводници ще имат далеч по-важни последици за сигурността и мира в Тихоокеанския регион.
Бойните глави ще бъдат поставени на китайски балистични ракети и ще бъдат предадени на флота. Тази стъпка ще позволи на Пекин да използва ядреното си оръжие по-бързо, ако се вземе решение за това. Идеята за пускането на патрул от две подводници, въоръжени с ядрено оръжие на борда, би могла допълнително да дестабилизира вече напрегната обстановка в Южнокитайско море, коментира в. „Гардиън“..
Миналата седмица американски шпионски самолет едва не се сблъска с два китайски изтребителя в 50 милната зона на остров Хайнан, където са разположени четирите китайски подводници, които могат да носят балистични ракети.
Военноморски експерти припомнят, че Пекин строи пета подводница. Всяка от тях може да носи до 12 балистични ракети.
През последните месеци се появиха сигнали, че
Китай разработва нов клас от ракети,
които са насочени към преодоляване на американската ПВО отбрана.
Част от експертите обаче успокояват, защото разработваните от Китай подводници са твърде шумни и лесно ще бъдат засичани от противниковата отбрана.