Авторитетни икономисти виждат края на глобализацията, пише в. "Велт ам зонтаг". Вероятният провал на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP) е само един симптом.
"Глобализацията, която процъфтяваше в началото на 2000-та година от няколко години е спряна", казва Симон Евенет, професор от университета "Санкт Гелен".
Според него причината са сложните политически отношения в света и новият протекционизъм, с който държавите предпочитат родната икономика. Евенет и други икономически експерти сравняват днешната ситуация с 1913 г. Малко преди избухването на Първата световна война приключва първата фаза на глобализацията. "Тогава протекционизмът и национализмът бяха причината за края на глобализацията на 20 век. Нещо подобно преживяваме и днес. Има еднозначни паралели", казва Габриел Фелбермайр, ръководител на мюнхенския център за външна икономика.
Подобно изказване прави и американския икономист от Колумбийския университет Джагдиш Бхагвати. Според него това го показват преговорите около споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ. Първо, преговорите се водят тайно и второ, едновременно се преговаря по много тежки теми.