Преди една година, на 15 юли, в Турция бе направен опит за военен преврат. В ранните часове на следващия ден той бе потушен, а над 250 души загинаха, много други бяха ранени.
Турция отбелязва една година от опита за военен метеж. В страната ще се проведат възпоменателни церемонии, а президентът Реджеп Ердоган ще държи речи.
Дори година след метежа чистките в страната не са спрели. Анкара обвини живеещия в Пенсилвания проповедник Фетхуллах Гюлен и неговата организация „Фето“ за организирането на преврата. Самият той отрича, а съмнения се зародиха и в разузнавателните агенции на западни страни.
Западът обвини Реджеп Ердоган, че биват арестувани другомислещи, които се противопоставят на неговия режим и Партията на справедливостта и развитието. Хиляди военни, полицаи, учители, медици и чиновници бяха освободени от длъжност. В затвора бяха пратени дори стотици родилки, за които има съмнения, че имат пръст в опита за метеж.
След събитията в Турция се заговори и за връщане на смъртното наказание. През следващите месеци Анкара се отдалечи още повече от Брюксел и възможността един ден да стане пълноправен член на европейската общност.
Турските управници бяха обвинени, че погазват човешките права и свободата на изразяване, използвайки като прикритие опита за преврат. Четвъртата власт беше ударена след пуча, много издания бяха затворени.
В страната беше обявено извънредно положение, което е в сила и до днес. Опозицията заяви, че властта е „пристрастена“ към тази мярка, която дава допълнителни правомощия на полицията.
В нощта на преврата турската власт обяви, че е бил направен опит да се свали демократично избраното правителство. Година по-късно обаче изглежда, че думата „демокрация“ е мираж в южната ни съседка. Няма изгледи чистката да спре. Няма изгледи и Турция да се доближи до европейското семейство.