Турският външен министър Мевлют Чавушоглу оспори Лозанския договор, който определя границите между Турция и Гърция, съобщи гръцкото издание „Екатимерини“.
Дипломатът заяви, че има много нерешени въпроси в Егейско море и на практика няма морски граници между двете балкански страни, определени от единен международен договор между Анкара и Атина.
„Сред тези нерешени проблеми е въпросът за суверенитета на някои малки острови и скални образувания, защото няма морски граници, определени от международно споразумение между Турция и Гърция“, заяви Чавушоглу.
Турският външен министър подчерта, че страната му иска да намери справедливо решение на всичките тези проблеми в рамките на международното право.
Мевлют Чавушоглу заяви, че Анкара няма да приеме ситуации „де факто“, които Атина може да се опита да създаде в географски зони със спорен териториален статут.
Лозанският договор е мирен договор, подписан по време на Лозанската конференция през 1923 година, който анулира Севърския договор от 1920 година между Османската империя и държавите победителки в Първата световна война.
До подписването на Лозанския договор се стига след война между Гърция и Турция. В хода на войната Турция изтласква гърците от Анадола. С него се уреждат границите и териториите на Гърция и Турция.
През последните месеци на няколко пъти се стигна до напрежение между военноморските сили на двете страни, действащи в Егейско море. Последваха взаимни обвинения.