Сръбски националисти отпразнуваха „Деня на освобождението на Босилеград от българската фашистка окупация”. Представителите на местната организация "Съюз на бойците на народноосвободителната война" са положили венец на "партизанската" чешма в центъра на града, предадоха от българския Културно-информационен център в Босилеград.
На 8 септември 1944 г. в България влиза армията на СССР. След смяната на властта у нас Западните покрайнини, в това число и Босилеград, са върнати и влизат в състава на новата федерация Югославия. След разпадането ѝ остават в Сърбия. Много хора в Босилеград и до ден днешен се определят като етнически българи. Те са представлявани и от КИЦ „Босилеград”.
Председателят на центъра Иван Николов смята, че на 8 септември 1944 година в Босилеград „не се е случило абсолютно нищо” и единствената цел на отбелязването му е „провокиране и заплаха към всички родолюбиви и просветени българи в Босилеград”.
„Още тогава беше ясно, че това се прави с цел провокиране на антибългарски чувства и постигане на „идеологически баланс“ в отговор на появяването на паметника на Левски. Идеологическата постановка за „освобождението на Босилеград от „българската фашистка окупация“ се влачи още от времето на комунистическа Югославия и е пълен исторически фалшификат“, допълват от Културно-информационния център „Босилеград“.