Лидерът на германските социалдемократи Мартин Шулц е подложен на растящ натиск да склони на коалиция с консерваторите на канцлера Ангела Меркел, за да стане възможно формирането на ново правителство и да бъде изведена страната от най-тежката политическа криза в съвременната си история.
След унизителното поражение на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на парламентарните избори на 24 септември нейният председател даде ясно да се разбере, че тя ще остане в опозиция, за да може да се възстанови.
От 2013 г. Федералната република е управлявана от "голяма коалиция" между Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел и традиционния му баварски партньор, Християнсоциалния съюз (ХСС), от една страна и ГСДП. На изборите през септември социалдемократите регистрираха най-слабия си изборен резултат в своята история, в резултат на което Шулц реши партията да остане в опозиция.
Преговорите за съставяне на трипартийна управляваща коалиция между ХДС/ХСС, либералната Свободна демократическа партия (СвДП) и Зелените обаче завършиха с провал в неделя. Това направи напълно реална перспективата за произвеждане на нови избори и нежеланието на лидера на социалдемократите да се коалира с консерваторите започна да изглежда спорно.
"Отказът на Шулц да участва в правителство предизвиква вълнения в ГСДП", гласи водещото заглавие на в. Die Süddeutsche Zeitung. Според всекидневникa лидерът на социалдемократите "е отишъл прекалено далеч" и това е предизвикало скептицизъм в парламентарната група и ръководството на партията.
Някои депутати се опасяват, че на евентуални предсрочни избори ГСДП може да бъде наказана заради своята позиция, която удължи политическата криза във Федералната република.
Сега Щайнмайер води консултации с формациите, които евентуално ще сформират управляваща коалиция. Преди да стане държавен глава през март той беше член на Социалдемократическата партия.