Държавният департамент на САЩ е удивен по повод бързо растящото число на запитванията и контактите по повод очаквания нов кръг санкции срещу Русия.
Руски бизнесмени и висши държавни чиновници се обръщат към федерални институции и експерти в САЩ с молба да им помогнат да избегнат включването в така наречения "Списък на Кремъл", който ще представи на 29 януари Министерството на финансите пред конгреса, пише в. "Независимая газета".
"Бях затрупан с въпроси и молби за оказване на съдействие във връзка с новия списък, казва пред изданието Даниел Фрид, координатор на санкционната политика на Държавния департамент през 2013-2017 година.
Според него, повечето от контактите по този въпрос идват от представители на висшия ешелон на властта в Русия. същото потвърждава и бившият американски посланик в Украйна Джон Хербст. Той признава, че Кремъл има потенциал да влияе на някои решения в Белия дом.
"Американски компании имат бизнес-интереси в Русия, лобисти, представляващи руското висше ръководство и големите руски фирми срещу сериозни хонорари също действат в тази посока", посочва той.
Работещата в Бруклинския институт Алина Полякова също е на мнение, че в момента върви натиск от страна на руски чиновници и бизнесмени да "коригират" окончателния списък, като се изключат някои от очакваните имена.
"Руски енергийни и финансови компании харчат сериозни суми, за да повлияят на окончателния вариант на "Списъкът на Кремъл", допълва тя.
Засега влиянието на така наречения "Раздел №241" на новите американски санкции срещу Русия е неизвестно. Ясно е само, че в списъка могат да се окажат не само представители на политическия и бизнес елит на Русия, но и членове на техните семейства.
Докладът на Министерството на финансите на САЩ ще се появи на 29 януари, съобщи новият посланик на Вашингтон в Москва Джон Хънтсман.