България и Гърция имат интерес от мир, стабилност и сигурност в Западните Балкани, както и от интеграцията им в Европейския съюз. Това коментира Артан Груби, председател на Комисията по европейските въпроси в македонското Събрание и член на Демократичния съюз за интеграция, който е част от управляващата коалиция в Скопие.
От нас зависи кога ще изпълним задълженията си, каза той и добави, че страната му вече е започнала с това. Груби подчерта, че вече е изчистена едната пречка пред евроинтеграцията на Македония – чрез ратификацията на договора за добросъседство с България. Другата пречка по пътя на Македония към ЕС е спорът с Гърция за името на Македония.
„Ако погледнем рационално на спора с Гърция, по-лесно ще стигнем до решение. Виждам рационалност в политиката на премиера Ципрас и във властта в Гърция, както и в управляващите в Македония. Започнахме да говорим с нашите съседи директно, не да говорим един за друг, а един с друг. Политиците в Гърция не трябва да подхождат емоционално по решаването на спора. Трябва да се намери компромисно решение. Трябва да се гледат ползите от това решение, а не загубите“, заяви Артан Груби в интервю за БНР.
Той коментира и ветото на президента Георге Иванов върху закона за употребата на езиците: Президентът имаше шанса да се издигне над партийната линия, с която е избран. За съжаление, той не успя да го направи. Според него няма да има никакъв проблем с мнозинството за прегласуване на закона в парламента.