Първата плаваща ядрена централа в света, известна като Плаваща енергийна платформа "Академик Ломоносов", пристигна в четвъртък в Мурманск и бе показана на журналисти в събота. Това може да се смята за официално представяне на кораба пред медиите, макар че той още не е готов за експлоатация.
В следващите няколко месеца построената в Санкт Петербург платформа ще бъде боядисана, а реакторите ще бъдат зареден с гориво. След това централата трябва да отплава за Източен Сибир. Там тя ще бъде разположена край Певек - най-северният руски град. В него живеят 5000 души, докато капацитетът на "Академик Ломоносов е да снабдява с енергия - електрическа и топлинна - град с 200 000 жители.
Възложител на платформата с размери 14 на 30 метра е "Росатом". На борда има два ядрени блока с мощност по 35 мегавата, т.е. сходни с тези за захранване на ядрените ледоразбивачи, съобщи "Дневник". Корабът ще бъде изтеглен от влекачи през лятото до Чукотка и ще стои на пристан на 350 км северно от Северния полярен кръг. Първоначално, "Академик Ломоносов" ще захранва петролните и газови сонди в арктическите зони.
От "Росатом" твърдят, че плаващата АЕЦ ще спестява 50 000 тона въглероден диоксид годишно. Въпреки представянето му като екологично ефективен проект, зареждането с гориво на "Академик Ломоносов" трябваше да бъде преместено от Санкт Петербург в Мурманск заради притесненията от инцидент на страните по брега на Балтийско море.