Според официални изявления на руския Генерален щаб, за времето на бойните действия в Сирия са изпитани над 700 нови и дълбоко модернизирани видове техника и въоръжение. Изпитанията са водени при непосредственото участие на конструкторите и производителите. Някои от недостатъците са отстранявани направо в авиобазата Хмеймим.
Какво издържа проверката на войната? Голяма част от изпитаните въоръжения са ракетни комплекси и различни авиационни системи. Сред най-значимите е многоцелевият изтребител Су-35, който е еднакво ефективен по въздушни и земни цели. Като общопризнат успех са ракетите с морско базиране „Калибър”, изстрелвани от кораби и подводници, прелетели от Каспийско море до Сирия 2500 километра.
Не стана обаче ясно точно с каква цел два Су-57 прелетяха за два дни в Сирия и каква изпитателна програма изпълниха. Напоследък отлично се представиха зенитните оръдейно-ракетни комплекси „Панцир-1С”, които свалиха до един пуснатите от терористите дронове по авиобазата Хмеймим. Танковете Т-90 показаха, че са изключително ефективно оръжие в грамотни ръце, като техните защити „Афганит” и „Реликт” доказаха качествата си.
Провалите на руското оръжие
При използването на Су-34 и Су-35 се проявиха проблеми в тяхното програмно осигуряване, недостатъци при използването на нови системи за свръзка и радиоелектронното разузнаване. Някои конструктивни решения изобщо не задоволиха руските военни. Бордните системи за самолетите и вертолетите за защита от зенитни комплекси не се проявиха достатъчно добре в бойни условия.
Например системата за РЕБ „Витебск”, поставяна на вертолетите Ка-52 „Алигатор”, ще бъде заменена с по-съвременна версия, пише Блиц. Използването на някои средства за радиотехническо разузнаване, използвани от специалните самолети от типа на Ил-20 и А-50, показа, че са морално остарели, а друга част се нуждае от сериозна модернизация.