Ударните вълни от бомбардировките през Втората световна война са били толкова силни, че са нарушили целостта на атмосферата на нашата планета, предаде „Скай нюз“, позовавайки се на проучване на учени.
Градове като Дрезден и Хамбург бяха опустошени при бомбардировки на съюзническите сили, сражаващи се срещу нацисткия режим на Адолф Хитлер. Втората световна война, приключила през 1945 година, е най-кървавият конфликт в човешката история. Освен милионите човешки жертви обаче са били нанесени и щети на цялата планета.
Бомбардировките и последвалите взривни вълни са нарушили йоносферата. Тя е част от атмосферата, която се простира между мезосферата и термосферата – от 50 километра до 1000 километра височина. Йоносферата, съставена от електрически заредени частици от слънчевата радиация, е претърпяла сериозни „удари“ по време на бомбардировките. Зарядът й е бил сериозно отслабен заради бомбените удари, смятат учените.
Учени от Университета в Рединг са стигнали до извода, че е имало изменения в атмосферата по време на Втората световна война. До този момент не се е обръщало внимание на въздействието на бомбите върху газовата обвивка на земното кълбо. Всяка една бомбардировка се е равнявала на поне 300 светкавици, смятат учените. Стотици хиляди тонове експлозиви са били използвани във военния конфликт, отнел живота на милиони военни и цивилни.
До този момент се знаеше, че може да се окаже влияние върху йоносферата от слънчевата активност, природните явления като гръмотевични бури, земетресения и вулканични изригвания. Данните от военния конфликт обаче показват, че човешката дейност също може да направи йоносферата уязвима. Професор от университета подкрепи това твърдение с факта, че много пилоти, участвали в нападенията, са усетили силно ударната вълна на бомбардировката, макар да са били високо в небето над зоната на опасност. Има данни, че 2.7 милиона тона бомби са били „изсипани“ от съюзниците в Нацистка Германия.