В Ялта се състоя заседание на Държавния съвет на Руската федерация, което удиви с неочаквания си формат, пише руският всекидневник „Взгляд“.
На него се събраха не само губернатори и министри, но и експерти от най-различни области. Заседанието повече напомняше на мозъчна атака – за кратко време бяха предложени конкретни стъпки за развитие на отдавна натрупали се въпроси, които са забавяли развитието на националните проекти по т. нар. „суперуказ“ на президента.
За „атаката“ е помогнала и неформалната атмосфера на диалога между Путин и участниците в заседанието. Те са работели в седем секции, посветени на различни теми. Държавният глава ръководел първата - „системни въпроси“, другите са били свързани с демографски и здравни въпроси, наука и образование, градска среда, екология, дигитална икономика и инфраструктура, култура, икономика.
Участието на президента предполага и неформален диалог между него и губернаторите.
"Нужни са ни не красиви и гладки формулировки, а реални промени в живота на всеки човек – като работна заплата, пенсия, но не средни показатели, а реални пари в ръцете на всекиго", каза Путин и е настоял за конкретни резултати от националните проекти.
Председателят на съвета на Експертния институт по социални изследвания Глеб Кузнецов смята, че новата диалогична форма води до свързване на всички клонки на властта в едно, „така правителството и регионите разбират какво искат едни от други“, „Когато експертите, министрите и губернаторите се събират и работят в група се стига и до конкретни резултати“, твърди политологът.