Скопие е със затворени училища и препълнени болници. Покрита с почти непрекъсната белезникава пелена, македонската столица през зимата е един от най-замърсените градове в света.
В педиатричната болница в Скопие в края на януари над 100 деца са лекувани заради респираторни проблеми, свързани със замърсяването на въздуха. Най-малкото дете е на два месеца.
Проблемите им се дължат на множество фактори: град Скопие с 500 000 жители, обграден от планини, се намира в котловина, в която замърсеният въздух се задържа. Автомобилният парк е остарял, промишлените предприятия функционират в близост до града. И през зимата индивидуалното отопление добавя своята доза фини прахови частици.
Според правителството това отопление на дърва, въглища, дори и на други горива, получени от отпадъци, има дял от една трета за токсичните емисии в града, в който само богатите квартали разполагат с централно отопление. В проучване от 2018 г. ООН посочва, че над една трета от жителите в централната част на града се отопляват на дърва, със стари и замърсяващи въздуха отоплителни устройства.
В тази бедна балканска страна друга една трета от жителите използва като гориво материали, събрани от строежи или сметища, включително автомобилни гуми или пластмасови отпадъци.
През 2018 г. Световната здравна организация (СЗО) определи Скопие за столицата с най-замърсен въздух в Европа. Според СЗО това положение предизвиква преждевременната смърт на над 2500 души годишно в една страна с 2,1 милиона жители, в която други градове като Тетово и Куманово също са изправени пред този проблем.