Русия мигновено застана зад венецуелския президент Николас Мадуро, когато той видя „преврат“ срещу себе си. В Кремъл обаче вече имат съмнения в жизнеспособността на режима на социалиста да води страната, предаде „Блумбърг“.
Москва публично не се е отказала от подкрепата си към Мадуро, но вече признава, че катастрофалното състояние на икономиката постепенно лишава президента от подкрепата на неговия народ. Опозиционният лидер Хуан Гуайдо се обяви за временно изпълняващ длъжността президент и веднага получи подкрепата на САЩ.
Западните страни обвиняват режима на Мадуро, че е докарал богатата на ресурси южноамериканска страна до колапс. Инфлацията достигна невиждани размери, а вече има признаци и за възможна хуманитарна криза. Двама източници, близки до Кремъл, заявиха, че армията също няма желание да използва сила срещу народа на Венецуела. В Русия разбират това.
„За съжаление, времето не е на страната на Мадуро. В ситуация на влошаваща се икономическа криза, настроението в обществото бързо може да се обърне срещу него“, призна Владимир Джабаров, първи зам.-председател на комисията по външни въпроси към горната камара на парламента. Москва е осъзнала, че не може да направи много, за да спаси Мадуро. Икономическата криза е тежка, голяма част от народа е срещу него, а освен това Русия няма финансовите възможности, за да обърне нещата. Военна подкрепа е невъзможна заради голямото разстояние между двете страни.
Русия постепенно разбира, че катастрофалното състояние на икономиката лишава Мадуро от подкрепата на неговите съграждани, а армията, която застана зад социалиста, няма желание да убива цивилни, противопоставящи се на режима му. Русия, която е голям износител на оръжие за Венецуела, е „много, много притеснена“ от политическата ситуация в страната, посочва агенцията. Русия, Китай, Турция и Куба застанаха зад Мадуро, докато опозиционният лидер получи подкрепата на САЩ, Канада и голяма част от европейските страни.