Отидете към основна версия

1 055 2

Свършват ли мъките на Гърция?

  • гърция-
  • криза-
  • избори
Снимка: ЕПА/БГНЕС

 На 6 май гърците ще гласуват за ново правителство. И за първи път ще могат да изразят отношението си към програмата за строги икономии, която Гърция изпълнява в замяна на милиардите, отпуснати от ЕС и МВФ.

Точно шест месеца след встъпването си в длъжност премиерът Лукас Пападимос подаде оставката на своя кабинет и назначи предсрочни избори на 6 май. По време на краткото му управление, благодарение на кредитите от 130 милиарда евро, банкрутът на Гърция бе предотвратен. Цената: болезнени съкращения за гражданите и строг режим на икономии.

Коалиционното управление не е невероятно

Този режим обаче явно не важи за управляващите. 9,39 евро на изборен глас - толкова е получила всяка гръцка партия през 2010 от държавната хазна. Това е почти три пъти повече от средното равнище в ЕС. И ако някой си мисли, че социалдемократите и консерваторите, отговорни за днешната гръцка драма, са променили табиетите си - греши. Само преди няколко дни те гласуваха нов пакет за партийното финансиране от 29 милиона евро.

Допитванията сочат, че нито консервативната партия "Нова Демокрация", нито социалдемократическата ПАСОК ще успеят да спечелят абсолютно мнозинство на предстоящите избори. И все пак консерватори и социалдемократи не изключват перспективата за коалиционно правителство. Председателят на ПАСОК Евангелос Венизелос заяви, че "страната се нуждае от силно правителство, което подкрепя програмата за възстановяване на гръцката икономика".

Усилията се ползват с подкрепата на хората

Може да се очаква, че по-малките партии, които са против режима на икономии, ще се радват на растяща популярност сред избирателите. Но според проучванията "Нова демокрация" и ПАСОК ще успеят да се коалират. Вътрешният министър на сегашното преходно правителство Тасос Яницис от ПАСОК е убеден, че Атина ще продължи по пътя на реформите и след изборите. На фона на събитията от последните години Яницис изразява увереността, че мнозинството гърци подкрепят както Европейския съюз и еврото, така и усилията за реформиране на тяхната страна.

Това се отнася и за политическата класа в Атина: "Нейните решения показват, че тя разбра необходимостта от упорство в прилагането на реформите, така че Гърция да се сдобие с доверие и нови перспективи", казва той. Яницис очаква Европейският съюз, и на първо място Германия, да признаят досегашните усилия и жертви на гръцкия народ, вместо постоянно да критикуват.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини