САЩ активно разширяват присъствието си на Балканите и формират своеобразен югоизточен бастион, чиято цел е през следващите години да изтласкат от региона Русия, Турция, Китай и Европейския съюз. Това е заключението на експерти, участвали в кръгла маса, посветена на представянето на изследването „САЩ на Балканите: 20 години след бомбардировките", съобщава вестник „Российская газета“.
Според Александър Пивоваренко, старши изследовател в Института за славянски науки към Руската академия на науките, най-жестоките и кървави събития са тези в бившата Съюзна република Югославия през април 1999 г. Членовете на НАТО решиха да увеличат интензивността на бомбардировките, тъй като Белград не се отказа и не коленичи. На 12 април бяха нанесени въздушни удари над дванадесет града на Сърбия, включително по предприятия, пътища, мостове и други обекти в тях.
Анализаторът смята, че американската политика в Югоизточна Европа се свежда до разширяване на политическото и военното присъствие и създаване на дългосрочна военна инфраструктура в региона. В интерес на НАТО започнаха да се използват военни съоръжения, създадени в социалистическа Югославия. Балканският регион е използван за прехвърляне на оборудване и работна ръка в „горещи точки" в Близкия изток и Северна Африка. Агресията от 1999 г. може да се тълкува като продължение на унищожаването на сръбския военен потенциал.
„В следващите две години ще има време за търсене и формиране на тактически съюзи. Стабилността в региона зависи от това каква ще бъде конфигурацията на отношенията между водещите световни играчи", е заключението на Пивоваренко.
Експертите смятат, че предприемането на подобни действия като тези отпреди две десетилетия, е по-трудно осъществимо днес с оглед промените в света и отношението към тях в САЩ. Въпреки това инерцията на доминиращта сила, от която американците все още не са отказали, принуждава елитите да поискат от администрацията на Доналд Тръмп да запази позициите, които са придобили някога.
Във връзка с това Вашингтон активно играе „руската карта". След 2014 г. Русия се превърна в удобен инструмент за „налагане на съюзи” на Балканите, вдъхна нов живот на идеите за разширяване на евроатлантическото пространство. През последните години американското влияние – освен в Сърбия и Черна гора, се разпространи и в Албания и Македония.
Ситуацията е сложна около Косово и Босна и Херцеговина. Възможно е именно това направление да се използва за нови провокации срещу Русия, отбелязаха участниците в кръглата маса.