Европейската комисия препоръча да бъде започната процедура за прекомерен дефицит срещу Италия заради огромния дълг, който превишава европейските изисквания и може да бъде увеличен още от управляващата популистка коалиция, предаде Франс прес.
"Процедура за прекомерен дефицит, която се основава на дълга, е оправдана", заяви еврокомисарят по икономическите и финансови въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси.
"Вместо да бъде намален, италианският държавен дълг, който е огромен товар за икономиката, се увеличи допълнително от 131 на сто до 132 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2018 година", подчерта Московиси.
Правителството в Рим трябва да предприеме мерки, за да избегне дисциплинарната процедура, заяви еврокомисарят.
Според ЕК има риск италианският дълг да достигне до нови рекордни нива - след 132,2% от БВП през 2018 до 133,7 процента през 2019 година и 135,7 на сто през 2020 година. Това е много над определения от европейските правила праг от 60 процента
Започването на процедура за прекомерен дефицит ще бъде ефективно само след сложен процес, за който е необходимо одобрението на страните членки.
Процедурата може да доведе до санкции, достигащи до 0,2 процента от БВП на Италия или около 3,5 милиарда евро.
Трябва да започне диалог между ЕК и популистката коалиция, която е на власт в Рим. Правителството обединява крайнодясната "Лига" и антисистемното движение "Пет звезди", а те са разделени относно позицията, която трябва да заемат спрямо Брюксел.
Новият "силен човек" в правителството Матео Салвини, който е начело на "Лигата", вече изрази намерението си да заеме твърда позиция спрямо ЕК.
Италианското правителство вече имаше разногласия с Брюксел в края на 2018 година. ЕК тогава отхвърли проектобюджета му заради несъответствие с европейските правила.
Впоследствие двете страни смекчиха позициите си, за да постигнат компромис няколко месеца преди европейските избори.