Охридското езеро между Албания и Северна Македония е едно от най-старите езера в Европа, което дава възможности за много открития, съобщи B92.
Обикновено такива езера се пълнят с утайки за няколкостотин хиляди години. Охридското езеро е много по-старо, но това не се е случило с него.
Чрез него екип от учени са установили какъв е бил климатът в Средиземноморието през последните над 1 млн. години. Оказало се е, че по време на топлите междуледникови периоди, валежите през зимата в региона са били в съответствие с появата на летните мусони край Африка.
Това значи, че е открита връзка между тропическите климатични системи и валежите в средните ширини, които се намират на хиляди километри разстояние.
Всеки път, когато постъпващата слънчева радиация се усилва в Северното полукълбо, се е получавала миграция на север на тропична климатична система. Така зимните валежи са се увеличавали над Охридското езеро.
Учените са успели да възстановят климатичната история на езерото през последните повече от 1 млн. години. Те са установили, че районът се характеризира с влажни зими и сухо лято и това е свързано с взаимодействието му с тропическия африкански климат, особено по отношение на затопляне на морската повърхност.
Тези открития може да са ключови в бъдещото прогнозиране на климата в Средиземноморието.