"Независимо от повсеместното "затягане на гайките" в Русия, борбата с тероризма в страната "все още куца", констатира "Независимая газета" по повод годишнината от атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ и руския Ден на солидарност в борбата с тероризма - 3 септември. През септември 2004 г. по време на заложническа криза в училището в Беслан, Северна Осетия, загинаха 334 души, включително 186 деца, припомня вестникът.
Русия редовно въвежда по-строги закони срещу престъпността и тероризма, но в страната се извършват най-много терористични престъпления от всички страни в постсъветското пространство, сочи сравнителен анализ. От общо 2100 такива деяния, регистрирани в ОНД през 2018 г., 1600 се падат на Русия. От години този показател бележи отрицателна динамика - този път Русия бележи годишен спад с 10,3 на сто. Всяко второ подобно престъпление е свързано с организиране или членство в терористични организации и незаконни въоръжени формирования. Повечето от тях са извършени в чужбина, във връзка със сирийския конфликт, посочва всекидневникът.
От общо 31 терористични атентата само един е осъществен изцяло - в северния град Архангелск. За такива престъпления са осъдени 562 души, 476 от които са изпратени в лагер. По данни на Федералната служба за изпълнение на наказания към началото на 2019 г. присъди за участие в банди са излежавали 515 души, за атентати - 232, а за въвличане в терористични престъпления - 164. Сред осъдените за тероризъм е имало 117 чужденци.
Федералната служба за сигурност и вътрешното министерство не допуснаха миналата година в Русия над 10 000 заподозрени в терористична и екстремистка дейност, а над 60 руски и чужди граждани не бяха пуснати да заминат в зоната на въоръжени конфликти в Близкия изток. "Освен това успяхме да склоним 18 души към отказ от терористична дейност и да блокираме над 47 000 интернет ресурса, пропагандиращи дейността на международни терористични организации", заяви Игор Кулагин от Националния антитерористичен комитет, цитиран от "Независимая газета".
Руската Генерална прокуратура е регистрирала през 2018 г. 164 400 нарушения на антитерористичното законодателство (с 20 на сто повече от предходната година), 1700 наказателно-процесуални нарушения във връзка със сигнали за тероризъм (годишен ръст със 110,5 процента) и 7200 правонарушения в дейността на следствието и полицията в тази сфера.
Заплахата за света от страна на международния тероризъм отслабва - така смятат над една трета от 1600 участници в августовско допитване на руската служба ВЦИОМ. Всеки втори анкетиран (53 на сто) е убеден, че е малко вероятно жители на Русия да бъдат атакувани от терористи, а 18 на сто смятат, че терористичната заплаха идва от организацията "Ислямска държава" и други радикални групировки.
Повечето запитани все още вярват, че властите могат да ги защитят от терористични атентати, сочи проучването на социолозите, цитирано от "Независимая газета".