Президентът на Русия Владимир Путин подписа указ, с който повиши своята заплата, както и тези на премиера Дмитрий Медведев и министъра на отбраната Сергей Шойгу.
Смятано от 1 октомври възнаграждението им се увеличава с 4,3%, съобщи агенция "Новости". Със същия указ са увеличени и заплатите на вътрешния министър, директора на спецслужбите, шефа на външното разузнаване и други чиновници.
В навечерието на рождения си ден Путин, в компанията на Шойгу, отиде за гъби и шишарки в сибирската тайга край река Енисей, с което предизвика насмешливи коментари в мрежата.
"Нашият ботоксов фюрер отиде на лов", "Моля, не се връщай от почивката", "Обред за защита от шамана са правили", гласят част от коментарите, последният от които - с намек за шамана, който тръгна пеш към Москва, за да изгони Путин, но беше арестуван.
Междувременно разходката му в тайгата, която беше широко отразена от руските медии, след като Кремъл разпространи официални снимки, беше коментирана и от политолози.
"Ако си спомните 1999-2000 г., когато Путин тъкмо беше станал премиер, след това президент, той контрастираше с Елцин. Елцин беше вече стар, слаб, непопулярен, а тук - обратното. Този образ трябва да се поддържа, да се дават допълнителни аргументи. За тези, които никога няма да гласуват за президента, сигурно това е смешно. За тези, които ще гласуват, е съвсем нормално" - смята Алексей Макаркин, вицепрезидент на руския Център за политически технологии.
"Електоратът на президента старее, расте делът на пенсионерите, които постоянно си спомнят 90-те, какво е било със здравето на Елцин и на тях постоянно им демонстрират, че Путин не е Елцин. А и това поколение обича да ходи за гъби. За тях това е и демонстрация на дееспособност. Президентът е като нас, аз ходих за гъби, и той ходи, значи нека да управлява" - посочва политологът, като отбелязва, че посланието на акцията с тайгата е обърнато към психологическите особености на аудиторията.