Демократи и републиканци споделят едно и също мнение! Това е не просто рядкост, тази ситуация във Вашингтон дори съдържа нещо революционно: политици и от двете партии остро осъждат безразсъдното решение на президента Доналд Тръмп да изтегли американските войски от Сирия - в момент, в който заплахата от импийчмънт кара двата лагера да водят помежду си ожесточени окопни войни. Това е нещо ново и сензационно.
И точно тук е проблемът: Тръмп е изпаднал в паника. В името на това да набере точки с помощта на популистки ход във външната политика, явно е готов на всичко - дори да зашлеви шамар на собствената си партия. Той знае, че повечето американци са уморени от многото войни. И тъкмо пред тях президентът прави реверанс с решението си да изтегли войските от Сирия.
Президентът под обстрел
В продължение на години Доналд Тръмп бе на практика неуязвим. Безбройните критики така и не успяха да го повалят. Самият той открито обявяваше, че никой не може да го победи. Беше стигнал дори дотам, че да заяви следното: "Няма да загубя подкрепата на нито един избирател, даже и да застрелям някого насред 5-то Авеню". Сега обаче Тръмп попадна под обстрел - това си пролича от реакциите на републиканците.
Сенатор Линдзи Греъм, едно от най-верните доверени лица на Тръмп, който иначе не се уморява да повтаря, че разследванията срещу Тръмп са незаконни, сега кратко и ясно обяви как оценява решението на Тръмп за Сирия: като грешка.
И Мич Макконъл, ръководител на републиканското мнозинство в Сената, който съвсем доскоро сееше съмнения дали изобщо ще допусне процедура по импийчмънт срещу Тръмп, внезапно започна публично да изразява критика.
Голямата цел на Тръмп
Но президентът не влиза в тази полемика. Намиращият се под силен натиск "главнокомандващ" има спешна нужда от успехи и най-вече от теми, които да отклонят вниманието на хората от грозящата го процедура по импийчмънт. Популярността на Тръмп пада стремително, затова едно изтегляне от Сирия сега му идва точно навреме.
Всъщност, решението на президента за Сирия не е изненадващо: още през 2018 той се наложи по този въпрос срещу мнението на тогавашния министър на отбраната Джим Матис, който в знак на протест подаде оставка.
Тръмп не се интересува какви ще са регионалните и геополитически последици от изтеглянето на американските войски, нито пък от това, че в региона ще възникне опасен властови вакуум, който други държави като Турция, Русия и Иран с удоволствие ще запълнят. Всичко това му е напълно безразлично. Тръмп се надява да бъде преизбран през ноември идната година, а дотогава всичките му мисли и усилия ще са посветени именно на тази цел. Изтеглянето на войските от Сирия беше и си остава едно от централните предизборни обещания на американския президент. И той ще го изпълни - каквото и да се случи.
Автор: Оливер Залет