Руската федерация може да харчи за отбрана доста повече, отколкото се смята, пише американският военен портал War on the Rocks. Особено ако се направят по-задълбочени изчисления, които отчитат различни икономически нюанси.
Въз основа на средногодишния курс на долара спрямо рублата, руските военни разходи обикновено се оценяват от световните медии на около 60 милиарда долара годишно (всъщност днес официално са около 46 милиарда). Това приблизително съответства на нивото на разходите на Великобритания и Франция. Всеки, който е запознат с руската програма за модернизация на въоръжените сили през последното десетилетие, отбелязва американското издание, ще види известно несъответствие. А именно, как е възможно да имате военен бюджет с размера на британския и да поддържате толкова големи въоръжени сили и едновременно с това да купувате такова огромно количество бойна техника?
Освен това, продължава изданието, за какви пари руските учени разработват хиперзвукови оръжия или системи за ПВО от следващо поколение? Този обем на поръчки и изследвания и разработки не трябва да е възможен с военния бюджет, който се обявява на официално ниво, пише агенция "Фокус".
Нестандартен калкулатор
Използвайки различни методи за изчисление, американското издание продължава да предполага, че може да се установи, че ефективните военни разходи на Русия през последните пет години варират от 150 до 180 милиарда долара годишно. И тази цифра е консервативна. Като се вземат предвид скритите военни разходи, военният бюджет на Руската федерация може да възлиза на 200 милиарда долара.
Изчисляването на руските военни разходи въз основа на покупателната способност води до мисълта, че САЩ харчат за отбрана „само четири пъти повече от Русия“, заключва изданието. Но това остава изключително грубо сравнение. „Пропастта ще бъде още по-малка, ако се докоснем до темата как точно се изразходват тези пари“. За разлика от други сили с големи военни разходи - например Саудитска Арабия и Индия - Русия сама произвежда повечето си оръжия и не ги купува в страни с по-високи разходи. Това означава, че ефективността на руските разходи е много по-висока, като се има предвид, че рублата, изразходвана у дома, купува значително повече от долара, изразходван в чужбина.
Бидейки страна със среден доход и по-ниски разходи, Русия харчи много по-малко за издръжката на въоръжените си сили, отколкото западните държави, а голяма част от военния ѝ персонал са наборници. Руските военни разходи и в резултат на това способността на страната да поддържа мощта си си са много по-малко склонни към колебания, отколкото може да изглежда.