Министерството на земеделието и селските дейности на Китай издаде две нови разрешителни за внос на генно модифицирана соя и папая. Министерството публикува също пълнен списък на действащите към момента 12 разрешителни за внос на ГМО продукти, като новите са на американския производител на соя „Кортева Агрисайънс" (Corteva Agriscience) и за папая, разработвана съвместно от Министерството на земеделието на САЩ и Хавайския университет.
Всички разрешителни са за срок от три години.
Предоставянето на разрешения за внос на ГМО продукти идва в критичен момент, когато Китай и САЩ постигнаха търговско споразумение от първа фаза, и може да се разглежда като жест на добра воля от страна на Пекин. САЩ са най-големият производител на ГМО храни, докато Китай е най-големият вносител на генно модифицирана соя и рапица.
„Разрешителните за внос са само първата стъпка. Дали Китай ще внесе на практика повече продукти зависи от напредъка в преговорите с Вашингтон", смята Ли Гуосян от Института за селскостопански изследвания към Китайската академия за социални науки. „Ако двете страни постигнат споразумение за земеделския сектор в първата фаза на търговската сделка, Китай ще удържи обещанието си. Надяваме се САЩ също да го последват", добавя той.
Всяка година китайското Министерство на земеделието и селските дейности публикува списък на разрешителните за внос на ГМО продукти. През миналата година такива получиха BASF, DuPont Pioneer и Corteva Agriscience.
Пекин прилага изключително стриктна и сравнително тромава процедура за оценка на риска при вноса на ГМО продукти.