Европейската комисия ще предложи промени в системата за прием на нови членки в ЕС, за да даде на настоящите страни от общността по-голямо участие в процес. Целта е да бъде успокоена Франция, която наложи вето на разширяването на блока, предаде Ройтерс.
През октомври президентът Еманюел Макрон преустанови процеса на прием на Сърбия, Косово, Черна гора, Албания, Босна и Херцеговина и Северна Македония. Сега ЕК се надява да убеди Франция да премахне възраженията си преди срещата в Загреб със страните от региона през май.
Макрон се превърна в най-откровения политик в Европа, който заяви, че последното разширяване – с Румъния и България, през 2007 г. е било твърде прибързано и е нужна предпазливост при приема на нови членки от проядения от корупция и престъпност регион.
През ноември Франция направи предложения за промени, които биха дали на лидерите на страните членки по-голяма дума за разширяването. Париж заявява подкрепа за приемането на Западните Балкани в дългосрочен план.
Промените, които ЕК се очаква да разкрие в сряда, ще дадат на повече тежест на страните да налагат паузи в разширяването или да наложат на страни да рестартират преговорите с Брюксел в някои политически сфери отначало. Ще бъдат организирани и повече срещи с политиците от Балканския регион.
Но ЕК няма да приеме някои от френските искания, включително фондовете за нови членки да идват от парите, отделени за бедните страни, които вече са в ЕС.
Европейски дипломат заяви, че не е ясно дали Франция ще бъде удовлетворена от новите предложения: „С Макрон имаме 60% шанс за успех“. Всички останали правителства също трябва да се съгласят с новия метод.
Други страни, включително Нидерландия и Дания, също са скептични за разширяването, но официални лица от ЕС казват, че ако Франция може да бъде убедена да вдигне възраженията си, тези държави вероятно също няма да се противят.