Отидете към основна версия

2 304 5

Най-трудният момент за Европа след Втората световна война

  • ден на европа-
  • 9 май-
  • честване-
  • европейски парламент

Пандемията доведе до здравна, икономическа и социална криза

Снимка: ЕРА/БГНЕС

На днешния 9 май се чества 70-ата годишнина от Декларацията на Шуман. Тази година обаче чествания, както сме свикнали да виждаме няма да има. Причината е, че днес „Европа е изправена пред най-трудното си предизвикателство след края на Втората световна война: здравна, икономическа и социална криза, предизвикана от разпространението на коронавирус“, посочва Европарламентът.

Декларацията на Шуман, която полага основите на нашия Европейски съюз, бележи началото на уникален и автентичен политически проект за гарантиране на мира и просперитета и подобряване на живота на всички европейски граждани. Още преди 70 години Декларацията на Шуман съдържаше идеята, че "обединението на Европа няма да стане отведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават чувство на солидарност." Този поетапен подход доведе до създаването на Европейския съюз, който познаваме днес.

От самото начало Европейският проект предвижда изграждането на политическа и икономическа общност, основана на ценности, произтичащи от общата ни европейска история, като солидарност, откритост, свобода, толерантност, равенство в многообразието и зачитане на принципите на правовата държава.

Според Жан Моне, автора на Декларацията на Шуман, хората не се променят, ако това не е необходимо, и виждат такава необходимост само по време на криза. Всяка криза е възможност да се направи крачка напред. Настоящата криза също изостри необходимостта от започване на работа за един по-ефективен, демократичен и близък до гражданите Европейски съюз.

Настоящата криза показа на много висока цена, че европейският проект не е завършен и че липсата на солидарност или неоказването на противодействие на нарушения на основни права и на принципите на правовата държава не са само теми от теоретични дебати.

Необходимо е да укрепим и задълбочим демократичната легитимност на Европейския съюз и да гарантираме определянето на неговите политики и ръководство от гражданите на Европа в една пълноправна европейска парламентарна демокрация. Считаме, че е време за амбициозен дебат за бъдещето на Европа с гражданите на ЕС и всички заинтересовани лица, за да оформим Съюза, в който искаме да живеем заедно, и да постигнем съгласие сред европейските граждани относно политическите основи, които искаме да изградим за възстановяването на европейския континент. Солидарността се превърна в главно условие за бъдещите ни общи постижения, смятат от Европарламентът.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини