Отидете към основна версия

2 546 11

Журналисти на съд в Турция, казали имена на убити разузнавачи

  • турция-
  • реджеп ердоган-
  • карантина

Преди началото на процеса в истанбулската съдебна палата „Чаглаян“ журналистическа инициатива проведе протест срещу задържането на колегите

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В Истанбул ще се състои днес първото заседание по процес срещу 8 души, 6 от които журналисти, за които прокуратурата поиска между 8 и 17 години затвор по обвинения в разкриване на секретна информация - имената на служители на турското разузнаване, загинали в Либия.

Защитата на журналистите посочва, че имената на двамата загинали в Либия служители на турската специална служба МИТ вече са били огласени от техни близки, които са споделяли снимки и съболезнователни съобщения в социалните медии, както и в реч на депутата в Меджлиса проф. Юмит Йоздаг.

От „ОдаТВ“ също изтъкват, че при друг случай, когато през февруари 2012 г. директорът на разузнавателната служба МИТ Хакан Фидан бе призован да свидетелства пред съда, в инфографика, публикувана от полу-официалната Анадолска агенция, имената на служители на МИТ са били видими.

Журналистите Айдън Кесер, Баръш Пехливан, Баръш Теркоглу, Мехмед Ферхат Челик, Мурат Агърел и Хюлия Кълънч работят като журналисти и редактори в опозиционните медии „ОдаТВ“, вестниците „Йени Яшам“ и „Йеничаа“.

Директорът на новините на „ОдаТВ“ Баръш Теркоглу и репортерът Хюлия Кълънч бяха задържани на 4 март, а главният редактор на медията Баръш Пехливан бе арестуван два дни по-късно. В следващите два дни бяха арестувани и главният и отговорният редактори на определяния като прокюрдски вестник „Йени Яшам“ и Мурат Агърел – колумнист на вестника с националистически уклон „Йеничаа“.

По искане на вътрешното министерство интернет-регулаторът блокира достъпа до сайта на „ОдаТВ“, но той продължава да е активен с добавяне на цифра след оригиналния уеб-адрес.

Като обвиняеми бяха привлечени и колумнист на левия опозиционен в. „Биргюн“, който живее в Германия, и общински служител от западния турски гр. Акхисар.

Изтекли записи от охранителни камери в затвора показват, че надзирател удря поне веднъж журналиста Баръш Пехливан.

В разпространено вчера прессъобщение на Съюза на турските журналисти се подчертава, че журналистиката не е престъпление и се настоява за незабавно освобождаване на намиращите се в затвори в Турция 84 журналисти.

Преди началото на процеса в истанбулската съдебна палата „Чаглаян“ журналистическа инициатива проведе протест срещу задържането на колегите.

Баръш Пехливан и Баръш Теркоглу са съавтори на журналистическо разследване, а Мурат Агърел самостоятелно написа друга книга, като в тях се проследява влиянието на различни религиозни братства в турската политика и държавна администрация.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: