Научно-техническият център към руската федерална мрежова компания „Единнна енергийна система“ („Россети ФГК ЕЕС“) приключи тестовете на електрическите конектори, предназначени за международния термоядрен експериментален реактор ITER. Оборудването е разработено от руската държавна корпорация „Росатом“ по поръчка на проектния център ITER и ще бъде използвано в системата за интензивно охлаждане и предпазване от радиация.
В научно-техническия център бяха осигурени условия за изпитания, възможно най- близки до реалните. Успешните тестове потвърдиха, че оборудването за реактора ITER, изработено от „Росатом“, работи безупречно. В изграждането на международния термоядрен експериментален реактор ITER участват 35 страни.
Той е по-познат като „Токамак“ - съкращение от руския израз „ТОроидальная КАмера в МАгнитных Катушках“, и е с форма, подобна на кравай, в която се създава и удържа високотемпературна плазма. Главната цел на проекта е да се постигне управляем термоядрен синтез, който е един от най-перспективните бъдещи енергийни източници. „Токамакът“ ще бъде създаден в изследователския център „Кадараш“ в Южна Франция. Русия участва в проекта с доставка на високотехнологично оборудване в размер от 9,1% от цената на реактора, в това число 1053 електрически конектори.