В преговорите между европейските лидери беше достигнат пробив. На петия ден от преговорите Европейският съвет постигна споразумение за бюджета на Европейския съюз до 2027 година.
За първи път в историята европейският бюджет е свързан с опазването на природата и законността, за първи път осигуряваме обща подкрепа за европейската икономика, заяви след края на заседанието председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Бюджетът ще бъде от 1,8 трилиона евро и ще съдържа фонд от 750 милиарда евро за икономическо възстановяване, поясни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Постигната е договореност за обвързване на отпускането на бюджетни средства със състоянието на върховенството на закона, потвърдиха двамата председатели.
Разправиите в ЕС за спасителния за европейските икономики пакет след коронавирусната криза продължиха дълго време. Шарл Мишел напомни на лидерите за пагубната човешка цена на пандемията – 600 000 мъртви, включително 200 000 в Европа, и ги призова да се обединят, за да изпълнят тази на пръв поглед „мисия невъзможна“. Изданието "Политико" дори написа, че френският президент Еманюел Макрон се е скарал с австрийския канцлер Себастиан Курц по време на срещата на върха на ЕС заради неуважителното поведение на Курц, включително телефонни разговори по време на дискусиите за бюджета.
В сумите по отделни програми най-много са парите по механизма за възстановяване и устойчивост - 672.5 млрд. евро. Сериозно орязване се предлага за фонда за справедлив преход, който трябва да помогне за прехода към зелена и дигитална Европа - от 30 млрд. на 10 млрд. евро. В рамките на 7-годишния бюджет за България са предвидени до 28,5 млн. евро съфинансиране за извеждане от експлоатация на старите блокове на АЕЦ „Козлодуй“, предаде БНР. Към текста за върховенството за закона е добавено, че трябва да се спазват принципите на обективност, недискриминиране и еднакво третиране на страните членки, както и че процесът трябва да се извършва на подход, основан на доказателства. Това се тълкува като отстъпка пред Унгария и Полша. Увеличават се и отстъпките за най-големите нетни вносители в бюджета на ЕС - Германия, Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания, като за Германия тя е над 3, 5 млрд. евро.