Отидете към основна версия

8 412 77

Турция прави бавни, но систематични стъпки за прикриване на византийското си минало

  • света софия-
  • турция-
  • джамия-
  • aleteia-
  • музей-
  • истанбул-
  • реджеп ердоган

Други византийски църкви в страната също са превърнати в джамии

Снимка: БГНЕС/ EPA

След 86 години като светски музей, показващ славата както на византийското, така и на османското минало, „Света София” в Истанбул отново е джамия. Турският президент Реджеп Ердоган, който ръководи превръщането на историческата сграда в място за ислямски молитвени служби, присъства на церемонията по откриването в петък.

Молитвите на имама изпълниха бившата катедрала, като около 1000 души присъстваха на молитвата вътре в храма, където беше сложен тюркоазен килим, а други се молеха извън нея. Древните християнски мозаечни икони бяха покрити със завеси, защото ислямският закон забранява изобразяването на човешки форми вътре в джамиите, пише Aleteia.org.

Построена от Юстиниан Първи през шести век, „Света София” е била седалище на Константинополската патриаршия и най-голямата катедрала в света. През 1453 година, след като османците завладяват Константинопол, е превърната в джамия. Светският реформатор Мустафа Кемал Ататюрк през 1934 година нарежда нейният статут да бъде променен на музей. По-рано през това лято турският съд отмени този статут, а на 10 юли Ердоган заяви в своя реч, че „Света София” ще бъде открита отново за мюсюлмански поклонения на 24 юли.

Тя ще продължи да посреща хора от различни религии, когато не се състоят молитвени служби в нея. Входните такси отпадат. Италианската асоциация за византийски проучвания, оглавена от Антонио Риго от Венецианския университет „Ка’ Фоскари”, обяви, че „Света София” не е просто монумент, а богат и неизчерпаем източник на исторически знания. Асоциацията обвини Турция, че полага бавни, но систематични стъпки за прикриване на своето византийско минало, предаде Times. Други византийски църкви в страната също са превърнати в джамии, което според асоциацията е „нечувано проявление на нетолерантност и идеологическа ограниченост” от Ердоган. Папа Франциск пък на 12 юли обяви, че е „много натъжен”, когато мисли за „Света София”.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: