Отидете към основна версия

6 634 23

„Българската трагедия“: какво пишат чуждестранните медии

  • герб-
  • протест-
  • бойко борисов-
  • делян пеевски

Досега Борисов успяваше да надиграе своите противници, но днес гневът на хиляди млади демонстранти вече е насочен лично срещу него

Снимка: БГНЕС

"Досега Борисов успяваше да надиграе своите противници, но днес гневът на хиляди млади демонстранти вече е насочен лично срещу него", пише австрийският "Дер Щандарт". Ето как чужди медии коментират събитията в България:

 

„Българската трагедия“ – така е озаглавена колонката от Паул Лендвай в австрийския вестник „Дер Щандарт“. За случващото се в България информират и други международни медии. Агенция „Ройтерс“ съобщава, че многоседмичните антиправителствени протести са подкопали обществената подкрепа за ГЕРБ и правителството на Бойко Борисов. Агенцията цитира „Транспаранси Интернешънъл“ с извода, че България е сред най-корумпираните държави в ЕС.

До същото заключение стига и Паул Лендвай, който коментира: „Правителството на Борисов, който с малки прекъсвания управлява над десет години, затъваше все по-дълбоко в блатото на корупцията, шуробаджанащината и схемите на престъпни олигарси. През последните 25 години населението драматично намаля.“ Лендвай припомня, че с тактическите си оставки досега Борисов е успявал да надиграе своите противници, но днес гневът на хиляди млади демонстранти вече е насочен лично срещу него и срещу главния прокурор, когото обвиняват в корупция.

Сходни констатации четем и в статията на „Берлинер Тагесцайтунг“, където също става дума за дългото управление на Борисов и за България, „която се води страната с най-широко разпространена корупция в ЕС“. Авторът обяснява, че дори президентът Румен Радев е обвинил Борисов за връзки с олигарси.

Властовите центрове на олигарсите

В „Дер Щандарт“ Паул Лендвай припомня протестите от 2013 година и отбелязва, че те тъй и не успяха да наложат върховенството на закона. Той коментира: „Социалистите на няколко пъти доказаха, че са затънали в корупционното блато не по-малко от премиера и неговата партия. Горчивата истина гласи: изборите и формалните промени в състава на парламента и на правителството изобщо не засегнаха властовите центрове на олигарсите в икономиката, в медиите, в службите за сигурност и в правосъдието.“

Алтернатива?

Има ли обаче политическа алтернатива? „Ройтерс“ цитира социоложката Боряна Димитрова от „Алфа Рисърч“, която казва: „Хората подкрепят протестите, но не са сигурни какво трябва да се случи занапред. В момента няма доминираща политическа сила, която може да постигне безспорно мнозинство.“

На същия въпрос Паул Лендвай отговаря така: „Благонадеждна политическа алтернатива не се вижда на хоризонта. ГЕРБ членува в Европейската народна партия, а самият Борисов във външнополитическо отношение се държи като проевропейски настроен партньор. Неговият предшественик като министър-председател, Сергей Станишев, ръководи социалистическата партия (тук авторът греши – бел. ред) и в края на 2018 година беше избран за трети пореден път начело на европейските социалдемократи. Вътрешно-политическото положение в България не е тема в Брюксел.“

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 33 гласа.

Свързани новини