Германия е убедена, че е нейно суверенно право да решава откъде да получава енергия и „нито една държава няма правото да се намесва” по този въпрос. Така коментира министърът на външните работи на Германия Хайко Маас в Москва ситуацията с плановете за завършване на строителството на газопровода „Северен поток-2”, който трябва да свързва Русия с Германия, предаде БНТ.
Вчера се състояха първите консултации на живо между германския и руския външни министри, съобщи „Дойче веле”. По време на съвместната пресконференция със Сергей Лавров Маас заяви, че” нито една държава няма право да диктува на ЕС неговата енергийна политика, а и няма да успее”.
Санкциите между партньори определено са неправилен ход, подчерта той, имайки предвид пакета от допълнителни ограничителни мерки, въведени от страна на Вашингтон. Става въпрос за рестрикции както по отношение на компаниите, които се занимават непосредствено с дейностите по полагането на тръбите, така и за тези, които им оказват различни видове услуги – застраховане, логистика, поддръжка на пристанището и други. Маас заяви, че е обсъдил въпроса със санкциите с американския си колега Майк Помпео.
В рамките на германското председателство на Съвета на ЕС Берлин ще работи особено активно за отстояване на европейския суверенитет, подчерта Маас. Сергей Лавров, от своя страна, заяви, че Москва се надява строителството на „Северен поток-2” да бъде завършено. „Както разбирам, има основания да се предполага, че това ще се случи в най-скоро време”, подчерта руският дипломат. Русия смята, че екстериториалното прилагане на санкции и тяхната едностранчивост са неприемливи.
„САЩ не са си поставили никакви червени линии, никакви граници и, както се казва, преследват грубо и без каквато и да е проява на дипломатичност една проста цел: САЩ трябва да имат възможност и право да правят всичко, което им хрумне и в световната политика, и в световната икономика, и изобщо във всяка област на човешката дейност”, заяви Лавров. Руският министър даде висока оценка на подхода на Германия и подчерта, че проектът може да диверсифицира маршрутите за доставка на природен газ и да укрепи енергийната сигурност на Европа.