Берлин, Хамбург, Кьолн или Мюнхен – жените в тези по-големи германски градове не се чувстват в безопасност, когато излизат сами. Всяка пета от тях е ставала жертва на захплахи или насилие, показва актуално проучване.
Жените и момичетата в големите германски градове не винаги се чувстват в безопасност. Актуално допитване показва, че в особена степен това се отнася за градове като Берлин, Хамбург, Кьолн и Мюнхен.
Майке Рьотгер, ръководителка на екипа, провел проучването, казва: „Резултатите ясно показаха, че особено в големите градове има немалко момичета и жени, които ежедневно са изложени на сексуални подмятания, заплахи, обиди и дори преследване. Това им отнема правото да се движат свободно и безопасно из града, да ходят на работа и на училище, да се срещат с приятели."
Къде е най-опасно?
В допитването, проведено между януари и март 2020, са взели участие близо 1000 момичета и жени на възраст от 16 до 71 години. На специална електронна карта те са маркирали и конкретните места, на които са се чувствали в безопасност, или обратното – били са застрашени от насилие.
Като най-неприятни и опасни за тях места анкетираните са определили улиците на големите градове. На второ място се нареждат обществените превозни средства, а на трето – градските паркове и зелените площи.
Най-често чувството за несигурност и заплаха е било предизвикано от срещата на групички от хора, консумирали алкохол или наркотични вещества. Друг фактор са зле осветени улици и пътеки из парковете, както и усамотени места в града, на които човек трудно би могъл да се надява на помощ от минувачи.
Като най-неприятни и несигурни места в Хамбург жените определят пространството около Централна гара и квартала на червените фенери „Репербан“. В Кьолн най-много „черни точки“ събира идеалният център около площад „Ноймаркт“. В Берлин оплакванията са концентрирани предимно в местата, на които се събират много туристи, като площад „Александърплац“ или квартал Фридрихсхайн. Затова пък централната гара на Берлин е отбелязана като място, на което сигурността на жените е добре гарантирана. В Мюнхен също има места, които жените гледат да избягват – сред тях са различни градски паркове, като например Английският парк.
Нужна е промяна в мъжките поведенчески стереотипи
Резултатите от допитването показват също, че всяка пета от анкетираните вече е била жертва на насилие, преследване или заплаха. „Много момичета и жени се срамуват да подават оплакване в полицията за подобно нещо“, казва Мирко Щрайбер, ръководител на Криминалната служба в Хамбург. В това отношение има да се върши още много работа.
Ръководителката на допитването Майке Рьотгер настоява за допълнителни подобрения в градската среда, които да повишат сигурността - например по-добро улично осветление или преустройство на тъмните и усамотени места в парковете.
„Не по-малко важно е обаче да се опитаме да променим обществените възприятия и стереотипите в поведението на някои момчета и мъже, на които е внушено, че е напълно в реда на нещата да тормозят жени“, казва Рьотгер.