Нов доклад на британските власти разкрива размерите на руското влияние на Острова. След разпадането на Съветския съюз много руснаци направиха луди пари, а парите вървят ръка за ръка с влиянието, често и политическо.
В доклада на британската парламентарна комисия по разузнаване и сигурност, цитиран от The Times, се казва, че Великобритания е една от държавите, в които руски олигарси са избягали от режима на Владимир Путин, докато други олигарси, близки до Кремъл, перат парите си и инвестират в имоти и луксозни стоки.
Много богати руснаци са пуснали пипала на Острова, включително помагайки финансово и на политически партии, академични кръгове, благотворителни и културни организации. В доклада се казва, че руското влияние във Великобритания – на фона на все по-критичните дипломатически отношения между двете страни – е „новото нормално”. Всички мерки, предприети сега от правителството, не са превантивни, а по-скоро ограничават щетите. Докладът поставя под съмнение дали британското разузнаване е наясно колко руски дисиденти, живеещи в кралството, са под риск. Опитът за убийство на Сергей Скрипал през 2018 г. потвърди желанието на Руската федерация за саморазправа с лица, които работят против нейните интереси. От идването на власт на Путин редица негови критици са потърсили убежище на Острова, опасявайки се от политическо преследване.
След опита за убийство британските власти посочиха, че Лондон е станал дом на мръсни пари и това трябва да се промени. Друга държава, в която инвестират руски олигарси – за лични интереси или прокарване на държавни – е Черна гора. От години балканската държава е любима дестинация на богати руснаци. Според проучване една трета от чуждестранните фирми, които оперират в Черна гора, са руски, а освен това е огромен и процентът на недвижимите имоти, които принадлежат на руснаци. В края на миналия месец обаче хиляди местни жители подписаха петиция срещу продажбата на два плажа на руския олигарх Олег Дерипаска. Местните жители не искат достъпът им до крайбрежието да бъде ограничен.
Дерипаска е един от олигарсите, които имат влияние и в Лондон. Той беше обвинен от американските служби, че заедно с бивш служител на руското ГРУ се е намесил в изборите в Черна гора през 2016 година с цел да възпрепятства членството ѝ в НАТО. Близкият до Путин богаташ попадна и под ударите на американските санкции, които бяха наложени на лица и компании след анексирането на Крим, и бе един от най-силно засегнатите предприемачи. Според вестник „Файненшъл таймс”, който цитира американското министерство на финансите, Дерипаска е помогнал на Путин да изпере големи суми пари. През миналата година Кипър му отне т.нар. „златен паспорт”, който му бе даден като чуждестранен инвеститор. Кипърските власти предприеха разследване срещу лица с такъв паспорт заради съмнения в пране на пари.
По данни на Вашингтон олигархът, под натиска на руския президент, е инвестирал $800 милиона в проекти, свързани с проведените в Сочи през 2014 г. Зимни олимпийски игри. Неговото име наскоро попадна в разследване на австрийски журналисти под заглавие „Офшорна Австрия”, в което са разследвани фирми, действащи като офшорни структури в Австрия. Виена, за разлика от Лондон, поддържа по-топли дипломатически отношения с властта в Москва, макар че шпионски скандал, свързан с изнасяне на секретна информация в полза на ГРУ, постави под въпрос истинските намерения на РФ. В британския доклад се посочва ясно, че трябва да се намерят инструменти за справяне със зловредното руско влияние, ако се докаже такова.