"Бетонираната идентичност", за която говореше премиерът Зоран Заев след подписването на договорите с България и Гърция, се разпука пред исканията на, както той го нарича, неговия приятел Бойко Борисов, пише скопският вестник "Вечер".
Договорът с България, който беше за приятелство и трябваше да ни гарантира езика и да осигури идентичността, а преди всичко да реши проблемите, се оказа накрая, че създава нови проблеми, пише изданието.
"Вечер" раказва какво пише в меморандума, който България изпрати на ЕС, и заключава, че меморандумът разобличава лъжите на Зоран Заев , че езикът ни е признат от целия свят, а идентичността е бетонирана и осигурена.
От меморандума на България и заплахите за блокиране на пътя към ЕС виждаме, че идентичноста не само че не е осигурена, но ни е поставяно условие да приемем, че имаме измислена идентичност от Тито, с което автоматично се стига до анулиране на цялата македонска история преди 1944 г., включително и на илинденския период, пише вестникът.
Също така са разобличени лъжите за признатия език, той не само че не е признат, но Заев с договора е приел условието на България за т.нар. официален език, допълва "Вечер".
Кратко изтраяха лъжите на Заев, бетонът се разпука пред българските апетити, а неговата несериозна дипломация остави Македония без червени линии, с оспорвана идентичност, без език и без македонци извън границите на държавата, заключава скопският вестник.
Двустраннните проблеми не трябва да бъдат част от преговорната рамка за разширяване на Европейския съюз, смята германският посланик в Северна Македония Анке Холщайн, пише "Независен весник".
България винаги е била голям поддържник на европейското придвижване на региона, включвайки и Северна Македония. От съществен интерес за България е да не блокира процеса на разширяване на ЕС в този регион, заявила още германската посланичка в Скопие в интервю за Радио свободна Европа.
Вестник "Нова Македония" съобщава, че през последните 24 часа от Ковид-19 в Северна Македония са починали четири лица и са потвърдени 178 нови случаи от 1368 тествани. Починали са двама пациенти от Скопие на 61 и 59 години, пациент от Куманово на 69 години и пациентка от Щип на 70 години.
Общо от началото на епидемията в страната са починали 693 души. В момента броят на активните случаи в Северна Македония възлиза на 2179 души.