В своята реч в общия дебат на 75-ото Общо събрание на ООН американският президент нарече новия коронавурис „китайски вирус“ и заплаши да търси отговорност на Китай. В същото време той се похвали с т.н. ефективно справяне с епидемията в страната си и игнорира трагичния факт, че броят на смъртните случаи в САЩ вече надхвърли 200 000 в деня на речта му. Това не е ли иронично!, коментира Радио Китай.
Американските политици използваха многостранната платформа като сцена за извличане на лични интереси и се опитаха да прехвърлят отговорност, да атакуват и очернят други държави, което е сериозно нарушение на принципите, залегнали в Устава на ООН и което предизвика глобално възмущение.
Лъжите не могат да заменят истината. От споделянето на информацията и опита със СЗО и други страни по света за справяне с пандемията от новия коронавирус, и до оказване на помощ на много страни, включително и на САЩ, Китай е дал голям принос за глобалната борба с COVID-19, което е признато от международната общност.
Все повече доказателства показват, че политиците в Белия дом не могат да се откажат от вината за широкото разпространение на новия коронавирус в САЩ, което доведе до непрекъснатото увеличаване на заразените и смъртните случаи там.
Американският журналист Удуърд разкри в неотдавнашната си книга "Гняв", че още през февруари тази година американските лидери лично заявиха, че новият коронен вирус е "смъртоносен". Белият дом обаче многократно омаловажаваше публично епидемичната криза и заглушаваше научните и рационални гласове, което в крайна сметка доведе до голямото разпространение на вируса.
Американските политици също спряха финансирането за СЗО и дори обявиха оттеглянето си от организацията, което сериозно подкопа глобалното антиепидемично сътрудничество.
Лидерите на много страни призоваха за укрепване на мултилатерализма и сътрудничеството в своите видео обръщения на форума на ООН. Например френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел призоваха за подкрепа на ООН и засилване на международното сътрудничество за решаване на глобалните проблеми. Това се приема като неизказана критика срещу действията на САЩ от лидерите на двата му съюзника.
В същото време това доказва, че съпротивата срещу унилатерализма и изграждането на многостранен консенсус са общ стремеж на международната общност.