Отидете към основна версия

1 943 6

Китай: Американските политици подкопават мултилатерализма на Общото събрание на ООН

  • сащ-
  • китай-
  • оон

Съединените щати спряха финансирането за СЗО и дори обявиха оттеглянето си от организацията, което сериозно подкопа глобалното антиепидемично сътрудничество, обвинява Пекин

Снимка: shutterstock

В своята реч в общия дебат на 75-ото Общо събрание на ООН американският президент нарече новия коронавурис „китайски вирус“ и заплаши да търси отговорност на Китай. В същото време той се похвали с т.н. ефективно справяне с епидемията в страната си и игнорира трагичния факт, че броят на смъртните случаи в САЩ вече надхвърли 200 000 в деня на речта му. Това не е ли иронично!, коментира Радио Китай.

Американските политици използваха многостранната платформа като сцена за извличане на лични интереси и се опитаха да прехвърлят отговорност, да атакуват и очернят други държави, което е сериозно нарушение на принципите, залегнали в Устава на ООН и което предизвика глобално възмущение.

Лъжите не могат да заменят истината. От споделянето на информацията и опита със СЗО и други страни по света за справяне с пандемията от новия коронавирус, и до оказване на помощ на много страни, включително и на САЩ, Китай е дал голям принос за глобалната борба с COVID-19, което е признато от международната общност.

Все повече доказателства показват, че политиците в Белия дом не могат да се откажат от вината за широкото разпространение на новия коронавирус в САЩ, което доведе до непрекъснатото увеличаване на заразените и смъртните случаи там.

Американският журналист Удуърд разкри в неотдавнашната си книга "Гняв", че още през февруари тази година американските лидери лично заявиха, че новият коронен вирус е "смъртоносен". Белият дом обаче многократно омаловажаваше публично епидемичната криза и заглушаваше научните и рационални гласове, което в крайна сметка доведе до голямото разпространение на вируса.

Американските политици също спряха финансирането за СЗО и дори обявиха оттеглянето си от организацията, което сериозно подкопа глобалното антиепидемично сътрудничество.

Лидерите на много страни призоваха за укрепване на мултилатерализма и сътрудничеството в своите видео обръщения на форума на ООН. Например френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел призоваха за подкрепа на ООН и засилване на международното сътрудничество за решаване на глобалните проблеми. Това се приема като неизказана критика срещу действията на САЩ от лидерите на двата му съюзника.

В същото време това доказва, че съпротивата срещу унилатерализма и изграждането на многостранен консенсус са общ стремеж на международната общност.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания