Отидете към основна версия

6 427 38

Пендаровски: Ако не влезем като македонци, които говорят македонски, нямаме нужда от ЕС

  • северна македония-
  • ес-
  • македонски език-
  • стево пендаровски

През последните три месеца е извършена интензивна двустранна работа със София за преодоляване на недоразуменията

Снимка: БГНЕС/ EPA

"Като президент досега не съм получил нищо в писмена форма или получавал устна информация, че на срещата в София на Османи е предаден набор от искания, както твърдят медиите“. Това казва президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, цитиран от МИА, предаде "Актуално".

В интервю за „Топ Тема“ на телевизия Телма той потвърди, че през последните три месеца е извършена интензивна двустранна работа със София за преодоляване на недоразуменията и че Северна Македония използва благоразположението на Германия като председател на ЕС, който има стратегически интерес от европейска интеграция и провеждане на първите междуправителствени конференции със Северна Македония и Албания.

„До този момент, дори на словесно ниво, никой от българска страна не е искал промени в Конституцията. По отношение на тълкуването на двустранното споразумение, не за първи път някой от София иска политическа декларация или изявление, което да обяснява някои неща в Споразумението от 2017 г. Има изявление на президента Радев с искане за анекс към това споразумение, което се твърди, че не е спазено или на практика ново споразумение, казва Пендаровски. Той добавя, че и по някои други поводи има предложения от София да се направи политическо изявление или декларация, че и двете страни ще се ангажират с комисия, съставена от историци, която да работи по-бързо, но няма времева рамка за нейната работа.

„Уверявам ви, че нашата комисия, съставена от това споразумение, съставена от историци от двете страни, работи съвсем стабилно. През последната година тя изобщо не работеше заради пандемията и заради изборите, които отложихме. По това време имаше джентълменско споразумение за това. Комисията не може да работи онлайн. Освен тази година, когато нямаше срещи, мога да ви уверя, че комисията работи с доста добър резултат. И твърдя, че няма нито една историческа комисия от този формат в никоя европейска държава, която през последните 100 години да е работила по-добре и по-бързо от нашата, казва Пендаровски за работата на Съвместната македонско-българска комисия по исторически въпроси, която утре и вдругиден в Скопие трябва проведе десетото си заседание.

По отношение на натиска от страна на България за преразглеждане на Споразумението от 2017 г., можем да предложим да потвърдим само с някаква политическа декларация, че наистина сме имали предвид под някои точки от споразумението, ако те се нуждаят или да убедят членовете на ЕС, но в параметрите от това споразумение, а не за ново споразумение, каза Пендаровски. „Не е възможно е да се обсъжда каквато и да е промяна в Конституцията или приложения и допълнения към споразумението, не е необходимо“, допълни Пендаровски.

Той уточнява, че недоволството в София се дължи на предполагаемото пренебрегване от страна на Северна Македония на Споразумението от 2017 г. в интерес на това от Преспа. Предвид различията в правния смисъл на тези споразумения, едното е двустранно, а другото международно и двете споразумения в политически смисъл са еднакво важни за страната, тъй като и двете отварят големи врати за европейска интеграция. „Можем да подпишем декларация, която би потвърдила ценностите, на които се основава Споразумението за добросъседство“, категоричен е държавния глава.

По отношение на рамката за преговори, той отбеляза, че в ЕС се водят вътрешни разговори за хармонизиране на нейното съдържание. „И нашата дипломация, косвено и двустранно се опитва да изясни вижданията ни по оспорваните реплики на България, приложени към обяснителния меморандум, който тя изпрати до ЕС и страните членки - оспорвайки етногенезата, македонския народ и македонския език като диалектна форма. на български и с официалното им изменение на преговорната рамка е, че трябва да се използва само „официалният език“, без да се споменава „македонски“, което няма смисъл. Практически неща, за които не може да се преговаря, защото македонският език отдавна е езиков факт. Той повтори изявлението си, в което изказва твърда държавна позиция, че „ако не влезем като македонци, които говорят македонски, нямаме нужда от такъв ЕС“.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: