Отидете към основна версия

2 598 30

Над 1100 руски войници вече са в Нагорни Карабах

  • нагорни карабах-
  • азербайджан-
  • владимир путин

Двете страни са дали над 4000 жертви, включително цивилни, 8000 са ранени, а десетки хиляди са прогонени от дома си

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Военнотранспортната авиация на Русия за три денонощия е прехвърлила в Нагорни Карабах повече от 1100 руски миротворци. Това заяви днес руският министър на отбраната Сергей Шойгу, цитиран от ТАСС.

"За три денонощия са извършени 73 полета, превозени са 1103 военнослужещи, 168 единици техника", каза Шойгу на съвещание за хуманитарните въпроси в Нагорни Карабах при руския президент Владимир Путин.

По думите му прехвърлянето на военна техника продължава с "25 полета на денонощие".

Според данни на руското министерство на отбраната основата на контингента ще бъде формирана от 15-а отделна мотострелкова бригада (миротворческа) на Централния военен окръг. Командният пункт на миротворческата операция ще бъде разположен в района на Степанакерт.

Броят на убитите при военните действия в Нагорни Карабах е надхвърлил 4000, а на ранените - 8000, заяви днес Путин на съвещание за хуманитарната ситуация в Нагорни Карабах. Той отбеляза, че броят на бежанците по различни оценки е десетки хиляди.

"Много културни обекти" и гражданска инфраструктура в Нагорни Карабах са били унищожени, добави руският президент.

Путин каза, че приетата на 9 ноември тристранна декларация за Нагорни Карабах е "позволила да се спре кръвопролитието и да се стабилизира ситуацията. "Обстрелите и въоръжените сблъсъци изцяло са прекратени", подчерта той.

Русия по молба на ООН се договаря с Азербайджан и Армения за възможността структури на световната организация да могат да присъстват в Нагорни Карабах, заяви на съвещанието руският външен министър Сергей Лавров.

"Поддържаме контакт с международните организации, които се занимават с хуманитарна дейност. Това са преди всичко Бюрото на върховния комисар на ООН за бежанците, Службата за координация на хуманитарните въпроси на ООН и Програмата за развитие на ООН (ПРООН). Всички тези структури присъстват в региона, но не непосредствено в Нагорни Карабах. Сега осъществяваме контакти с нашите арменски и азербайджански колеги и по молба на структури на ООН се договаряме за това, те да могат да разгърнат присъствието си непосредствено в Нагорни Карабах", каза руският външен министър.

Трупове на войници, етнически арменци, бяха наредени днес в участъци от планински път в Нагорни Карабах, по който се придвижват камиони и бронирани автомобили с руски миротворци, след подписването на мирно споразумение между Армения и Азербайджан, предаде "Ройтерс".

В момента Русия разполага близо 2000 войници, танкове и друга бронирана техника, за да гарантира спазването на примирието. То беше договорено тази седмица след 6 седмици война за етническия арменски анклав в Азербайджан и съседните райони, в която подкрепяните от Турция азербайджански сили завладяха части от територията.

Мащабът на разрушенията днес показва колко отчаяни са били сраженията.

Руска колона, придружена от журналисти на "Ройтерс" от арменската граница, премина край стотина мъртви етнически арменски войници, чиито тела лежат разпръснати край пътя. Войник лежеше проснат в средата на пътя, докато конвоят изкачваше хълм, отбелязва "Ройтерс".

Автомобили, надупчени от снаряди, и микробуси задръстваха крайпътни участъци, както и изгорял танк и повредени военни превозни средства.

Няколко надгробни камъка край пътя бяха повредени, а по надупчени от куршуми автомобили имаше графити, сред които и свастики. Графитите напомняха за кървавия изблик на етническо насилие по съветско време срещу арменците в Азербайджанската съветска социалистическа република. Не е ясно кой е автор тези графити.

В Лачин, по-близо до Армения, група мъже, етнически арменци, които казаха, че са се сражавали в силите за защита на Нагорни Карабах, вдигнаха ръце за поздрав на преминаващия руски конвой, но заявиха, че не се радват на мирното споразумение.

50-годишният Сурен Заракян разказа, че през 90-те години на миналия век се е преместил в Лачин от арменската столица Ереван, след като арменците поеха контрол над тези територии в първата война за Нагорни Карабах.

Женен, с две деца, той е гледал пчели, но сега не е ясно дали районът с кошерите му, съгласно споразумението, няма да бъде предаден на Азербайджан.

Заракян каза, че е изпитал срам, когато чул за споразумението, което замрази териториалните претенции на азерите и проправи пътя към разполагането на войски на Москва в анклава.

"Очаквах от Русия повече и по-бързо", каза Заракян. "Но Русия е заинтересувана от базите и целите си. Няма значение дали базата е в Азербайджан или в Армения. Тя е заинтересувана в това да не допусне тук турците."

Арменецът от Нагорни Карабах казва, че не иска да живее редом с азери, но признава, че азерските сили, с турска помощ, са били по-силни, а ролята на дроновете е била решаваща.

"Те свършиха 90 на сто от работата", казва със съжаление Заракян. Спомня си как са лежали и не са виждали нищо и непрекъснато са ги бомбардирали - нощем, сутрин и през деня.

Двете страни са дали над 4000 жертви, включително цивилни, 8000 са ранени, а десетки хиляди са прогонени от дома си, каза днес руският президент Владимир Путин.

Близо до град Калбаджар, на друг път, се виждаше как етнически арменци се изтеглят. Камиони, пълни с покъщина, си проправяха път между тежко натоварени автомобили на път към Армения.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 4 гласа.

Свързани новини