Държавният департамент на САЩ е прекратил пет програми за културен обмен с Китай, предаде Ройтерс.
Департаментът определи засегнатите програми като "инструменти за пропаганда на мека сила".
Според изявлението на сайта на американското дипломатическо ведомство тези инициативи са били създадени по силата на закон от 1961 г., подписан от президента Джон Ф. Кенеди и целящ засилване на академичния и културен обмен с чужди страни. Докато други програми, създадени по силата на същия закон са от взаимна полза, но тези "пет програми са изцяло финансирани и ръководени от китайското правителство като инструменти за пропаганда на мека сила", се казва в изявлението, цитирано от БТА.
Засега няма коментар от китайското посолство във Вашингтон.
Съобщението на Държавния департамент посочва Програмата за образователни посещения в Китай за политици, Програмата за приятелство между САЩ и Китай, Програмата за обмен между американски и китайски лидери, Транстихоокеанската американско-китайска програма за обмен и Хонконгската образователна и културна програма.
Освен това Съединените щати наложиха санкции на представители на китайските власти заради предполагаемо разпространяване на влиянието на Китай по света чрез принуда, предаде ДПА.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви визови ограничения за неназовани китайци. Според комюнике на Държавния департамент те са замесени в различни "зловредни дейности" - от физическо насилие до шпионаж. Целта е да бъдат заставени китайски общности зад граница, академичните среди и групи от гражданското общество както в Съединените щати, така и в други страни, да допринасят за популяризирането на политическите позиции на Пекин, пише в текста.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп, чийто мандат изтича другия месец, е изключително твърдолинейна към Китай, отбелязва ДПА.
В статия, публикувана във в. "Уолстрийт джърнъл", директорът на националното разузнаване на САЩ Джон Ратклиф определи Китай като "най-голямата заплаха за демокрацията и свободата по света след Втората световна война".
Директорът на американския Национален център за контраразузнаване и сигурност Уилям Иванина пък предупреди, че Пекин вече е взел на мушка избрания за президент Джо Байдън и неговия екип.