Вицепрезидентът Майк Пенс се опъна на президента Доналд Тръмп, като потвърди победата на избрания за президент Джо Байдън и сложи край на безсмислените усилия на стопанина на Белия дом да подкопае американската демокрация и да отмени резултатите от изборите.
В ход, който вбеси Тръмп, Пенс призна в сряда, че няма правомощията да оспори едностранно гласовете на някои щати в Избирателната колегия, за което президентът и неговите адвокати настояваха.
След края на заседанието на двете камари на Конгреса Пенс каза, че “обявяването на изборните резултати от председателя на Сената се счита за достатъчно основание за избора на президент и вицепрезидент”. И с това сложи точка на необикновения ден на хаос и насилие, след като тълпа от привърженици на Тръмп нахлу в Капитолия, принуждавайки конгресмените да се скрият и да забавят процеса.
При нормални обстоятелства процедурата за гласуване би била формална - последната стъпка в сложния технически процес за избор на нова администрация. Но след като загубиха съдебно дело за оспорване на изборите, Тръмп и неговите съюзници бяха изправени на 6 януари пред последен шанс да се опитат да повлияят на резултата, коментира АП. Според запознати дни наред те опитвали да убедят Пенс, че вицепрезидентът има силата да отхвърля избиратели от щатите, гласували за Байдън, въпреки че по конституция ролята му е до голяма степен церемониална. В изявление в сряда Пенс призна тази реалност и накара Тръмп да стисне зъби от гняв заради неподчинението.
“Моята клетва да подкрепям и защитавам конституцията ме ограничава да претендирам за едностранна власт да определя кои електорални гласове трябва да се броят и кои не”, посочи Пенс.
Според наблюдатели в САЩ ходът на Пенс е бил очакван, но той неизбежно предизвика драматична пукнатина между него и Тръмп, чийто най-лоялен помощник бе 4 години И докато президентът убеждаваше привържениците си, че Пенс ще оспори гласовете, вицепрезидентът пусна изявление, че няма как да го направи. “Ако Майк Пенс постъпи правилно, ще спечелим изборите”, каза Тръмп на събралата се тълпа, като опитваше до последно да притисне вицепрезидента да се подчини на волята му. “Ако той не го направи, това ще е тъжен ден за страната ни”, каза още държавният глава.
И по-късно в Туитър не спести разочарованието си от човека, на чиято преданост разчиташе най-много: “Майк Пенс нямаше смелостта да направи това, което трябваше”.
Пенс също бил бесен, казват хора от обкръжението му. “Познавам Майк открай време - каза републиканският сенатор Джим Инхоф от Оклахома пред “Тълса уърлд”. - Никога не съм го виждал толкова ядосан.” Вицепрезидентът бил огорчен от нападките и безпрецедентния натиск, след като по думите му “съм направил толкова много за Тръмп”.
Смята се, че Майк Пенс има намерения сам да се кандидатира за президент през 2024 г. и поведението му отразява личната му драма - как да остане лоялен на Тръмп, без да потъпче чистия си имидж. То обаче е ясно отражение на един процес, станал особено видим през последните дни - разцеплението на самата Републиканска партия на група крайни лоялисти зад Тръмп, които не признават конституционната система и демократичните институции, и на умерени, които защитават конституционния ред и са против образа, който им създават дивите привърженици на държавния глава.
Мнозина съпартийци на президента са убедени, че само и единствено заради неговите недоказани твърдения за злоупотреби и безпардонния натиск върху избирателните власти да променят резултатите от изборите партията загуби мнозинството си в Сената на изборите в Джорджия. Неслучайно Националният комитет на Републиканската партия остро осъди погрома над Капитолия и се разграничи от насилието.
Говори се също, че в близките дни и дори часове ще валят оставки на доскорошни приближени на президента, които не са съгласни с поведението му и го смятат за все по-вредно. Възможно е тези недоволни представители на републиканците да потърсят лидерство именно в лицето на Майк Пенс. “Крайно време е Пенс и членовете на кабинета да спасят страната от ръба на пропастта и да отстранят Тръмп незабавно”, призова Си Ен Ен. Мнозина анализатори обаче са на мнение, че Тръмп ще запази много силно влияние върху партията и че “тръмпизмът” е много далече от своя залез. Така че всички, които са се осмелили да се опънат на отмъстителния президент, вероятно ще си изпатят лошо.
Майк Пенс е роден на 7 юни 1959 г. и израства в семейство на ветеран от войната, който подкрепя демократите. В студентските си години обаче младежът е силно вдъхновен от управлението на Роналд Рейгън и става убеден републиканец. Завършва право и преди да влезе в политиката, работи като адвокат. След като два пъти неуспешно се кандидатира за Конгреса, започва да води свое консервативно радиошоу, което му помага да изработи бъдещата си политическа стратегия. В крайна сметка през 2000 г. печели място в Конгреса и остава там 12 г. Между 2013 и 2017 г. е губернатор на Индиана, като остава в историята на щата с най-голямото орязване на данъци. Звездата му обаче изгря, когато през 2016 г. Тръмп го избра за свой кандидат за вицепрезидент, обяснявайки, че го е направил, защото “той говори добри неща за мен”.
Истината е, че двамата споделяха еднакви позиции по много въпроси като например имиграцията и сигурността на границите. И двамата не признаваха глобалното затопляне и бяха привърженици на носенето на оръжие. Твърди се обаче, че по някои въпроси на външната политика Пенс е изразявал спокойно, но твърдо несъгласие в тесен кръг. Това е ролята, която той игра през целия мандат: никога не противоречеше на президента, но въпреки това успяваше да се дистанцира от някои от най-противоречивите му позиции, посочи “Файненшъл таймс”.
Досега това му се отплащаше, но очевидно занапред разривът ще е трудно поправим.